HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Okruhem za vyhlídkou Col de la Pieres v Dolomitech

Poznejte místo, kde dělal své první horolezecké krůčky slavný Reinhold Messner. Kromě všudepřítomného lezení se tady najde i něco pro milovníky ferát.

Dolomity – Itálie

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
2747 m n. m.
Převýšení
1250 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Krajina Jižního Tyrolska se rozkládá na nádherném malebném území Dolomit, jež poskytuje milovníkům hor vše, pom čem jejich dobrodružné i romantické duše touží. Malebná dlouhá údolí, sevřená vysokými skalními štíty, vysoko položená horská sedla, oddělující jednotlivé bizarní horské skupiny, jež mají každá své osobité kouzlo.

V severozápadní části Dolomit, nedaleko Brixenu se mezi údolími Villnösstal / Val di Funes na severu a Grödnertal / Val Gardena na jihu rozprostírá Přírodní park Puez-Geisler / Puez – Odle, jež nese název podle výrazných skalnatých vrcholů. Strmé hroty vrcholů skupiny Geisler / Le Odle, jež se náhle zdvíhají z mírně nakloněných horských pastvin pamatují začátky horolezeckého mistrovství Reinholda Messnera, který se tu učil lézt po skalách.

Výchozím místem poznávání horské skupiny Geisler / Le Odle je městečko Santa Cristina v údolí Val Gardena. Od placeného parkoviště (2,5 € / den) u dolní stanice kabinové lanovky na Col Raiser vychází značená makadamová cesta k horské chatě Rifugio Firenze / Regensburger Hütte ve výšce 2037 m.n.m, jež je výbornou základnou pro horské túry. Pokud se chcete ušetřit pětisetmetrového výstupu s plnými batohy, lanovka vás vytáhne až k vyhlídkové restauraci s obchůdky Col Raiser, odkud je to k chatě mírným sestupem jen 15 minut.

Okružní cesta přes vyhlídkovou terasu Col de la Pieres (2747 m.n.m)

Rozcestník se značenou cestou č. 2 se nachází u zadní části chaty, za budovou se slunečními hodinami. Stezka nejprve sestupuje do spodní části doliny, odkud poté mírně vystoupává mezi klečí nad horní práh erozí strženého svahu. Ocitáme se v široké dolině, jejíž severní část je ohraničena vysokým, rozeklaným skalnatým hřebenem masivu Geisler Gruppe / La Odla, jehož bíle svítící skály prudce vyčnívají nad horskými loukami. Nad jižní částí doliny pak vystupují skalní stěny k jihozápadu nakloněné skalní terasy Col da la Piëres. Po zhruba dvou kilometrech se stezka stáčí vpravo a počíná stoupat kolem dalšího rozcestníku do svahu. Suťoviskem poté pozvolna traverzujeme až do sedla Forces de Siëles ve výšce 2505 m.n.m. Vzhledem k tomu, že navštěvujeme toto pohoří začátkem srpna a i zde v horách panuje slušné vedro a slunce nemilosrdně pálí, zalézáme před výstupem skalnatým svahem na náhorní terasu k odpočinku do stínu a doplňujeme tekutiny. Doporučuji si před túrou na chatě nabrat dostatek vody, jelikož na trase se žádný pramen nevyskytuje.

Máme za sebou necelých 500 výškových metrů stoupání a další ještě čekají na značené stezce č. 17, odbočující od rozcestníku v sedle vpravo do skal. Některé úseky jsou zajištěny ocelovým lanem, stezka se klikatí svahem dalších 250 výškových metrů, než se vyhoupneme na okraj náhorní terasy. Z rozlehlé skalní terasy Col da la Piëres ve výšce 2747 m.n.m. se otevírají náramné panoramatické pohledy na celou okolní oblast této části Dolomit; směrem k jihozápadu se přes údolí tyčí nám známý masiv Langkofel, jenž jsme navštívili vloni. Z okraje skalní terasy se naskýtají úchvatné pohledy do doliny s chatou Firenze i skalnaté špičky masivu Geisler / Le Odle; teleobjektivem si přibližuji a zkoumám homoli nejvyššího vrcholu Sas Rigais, čnícího do výšky 3025 metrů, který se chystáme zítra po ferratách zdolat.

Kamenní mužíci ukazují cestu k sestupovému místu na západní straně plošiny; krátká odbočka k vrcholovému kříži na jižní hraně plošiny s úchvatnými výhledy do doliny Langental na jihu, pohledy na skalní masivy Sella, Langkofel, Schlern i Rosengarten však stojí rozhodně za to. Z vrcholové terasy Col da la Piëres, tvořené jakoby na sebe položenými obrovskými kamennými deskami sestupujeme dřevěnými schůdky zajištěným suťovým svahem a pokračujeme traverzem k západnímu okraji příkré náhorní plošiny Stevia. Okraj travnaté plošiny je zde tvořen skalnatými výčnělky, vystupujícími nad dolinu s chatou Firenze. Od rozcestníku na okraji soutěsky Furcella dla Piza pokračuje značená pěšina vlevo dál až k chatě Rifugio Stevia / Steviahütte, zatímco my se dáváme vpravo dolů stezkou č. 17b do skalní rokle, jejíž průchod je zajištěn pojistnými lany i dřevěnými schody. Po zdolání asi 490 -ti výškových metrů jsme na lesní makadamové silničce, po níž je to k chatě Firenze již jen kousek.

Doporučená mapa

Naturpark Puez-Geisler (3), Wanderkarte 1:2500

Lanovka Santa Cristina – Col Raiser

jedna jízda 11 €, obousměrná 16,5 €, provoz 8.00 – 17.30 hod., parkoviště u lanovky 2,5 €/ den

Ubytování a jídlo

Základnou nejen pro výstup na skalní terasu Col da la Piëres může být zmiňovaná chata Rifugio Firenze. Možností túr je tady totiž spousta. Cena osoba / noc 24 – 31 euro (členové AV mají slevu). Tel: +39 0471 796307

Potřebné vybavení

Obvyklé vybavení pro trekování jako například pohorky, trekové hůlky apod. V létě nezapomenout na opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Do Santa Cristiny se dostanete od Cortiny d´Ampezzo, anebo přímo z dálnice od Klausen-Chiusa. Do městečka jezdí také autobus.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Santa Cristina - Rifugio Firenze - sedlo Forces de Siëles - Col da la Piëres

Další možnosti túr v okolí

Okružní výšlap náhorními loukami přes Secedu, anebo výstup na zubatý Sas Rigais.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: