Okruh Tušetií
Treky

Okruh Tušetií

Nejatraktivnější částí Tušetie je bezpochyby okolí vesnice Omalo, neboť právě zde se nejlépe zachovala tradiční architektura a poblíž leží nejcennější části parku.

Kavkaz – Gruzie

Typ
2-denní, 3-denní, Okruh
Stát
Gruzie
Další státy
Gruzie
Počet dní
3
Vhodné měsíce
červenec, srpen, září
Délka
40 km
Nejvyšší bod
2650 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tuššetie (Tušsko) leží na severovýchodním konci Gruzie a patří k nejodlehlejším končinám této země. Většinu vesnic tu zdobí kamenné věže, které v minulosti sloužily k obraně před nájezdníky ze sousedního Dagestánu.Tato část Kavkazu je dnes chráněnou přírodní rezervací, neboť zde stále přežívá mnoho vzácných rostlin a živočichů (např. Tur dagestánský).

Nejatraktivnější částí Tušetie je bezpochyby okolí vesnice Omalo, neboť právě zde se nejlépe zachovala tradiční architektura a poblíž leží nejcennější části parku. Vesnice Omalo je výchozím bodem pro všechny treky v této oblasti, proto zde nedávno zpráva parku nechala zbudovat malé muzeum a  turistické informační centrum, kde dostanete mapu a další propagační materiály. Netroufáte-li si podniknout žádnou větší akci (např. přejít přes průsmyk Atcunta do sousední Chevsuretie, viz samostatný trek v katalogu), pak je pro vás patrně nejoptimálnější variantou okružní túra přes  Dartlo a vesničku Bochorma. Převážná část cesty vede po džípy vyjeté cestě, nikde nenarazíte na žádné problematické úseky, není třeba brodit horské bystřiny a pod. Na tomto treku se též obejdete bez vlastního stanu, neboť v Omalu, Dartlu i vesnici Bochorma lze snadno sehnat ubytování v soukromí nebo v nově vznikajících pensionech.

Po příjezdu do Dolního Omala se nechte vysadit u turistického centra ( žádné vstupné do parku se tu neplatí), kde získáte mapu oblasti a  prohlédnete si muzeum.Odtud je to jen pár stovek metrů do centra vesnice. Odtud stoupáme po cestě vzhůru do horního Omala, nad kterým se tyčí již z dálky dobře viditelný shluk kamenných věží – nově zrekonstruovaná  pevnost Keselo. Přímo pod ní se lze ubytovat v označeném pensionu nebo stanovat na přilehlých loukách. Následující den zamíříme po místy i značené cestě do Dartla, což je patrně nejfotogeničtější vesnice v celé Tušetii. Zabloudit není kde, trasa je navíc i poměrně frekventovaná, takže se lze přeptat na cestu.

Do Dartla dorazíme patrně krátce po poledni, takže zbude ještě čas na průzkum starobylé osady Kvavlo, jež se vypíná několik set  výškových metrů nad vesnicí.Zdatnější turisté stihnou i prohlídku nedaleké vesnice Dano, kde pěkná pohanská svatyně s kamenů a zvířecích rohů. (Za úvahu též stojí udělat si v Dartlo jednodenní pauzu a podniknout odtud  na Kvavlo a Dano samostatný celodenní výlet.)

Další den přejdeme přes přilehlý hřeben do sousedního údolí. Cílem je vesnička Bochorma. Nejprve je třeba se poněkud vrátit po cestě na Omalo a pak odbočit na označené křižovatce doprava (na jih).Tento úsek treku  je nejnáročnější, neboť je třeba zdolat značné převýšení.

Z vesnice Bochorma je do Omala již jen snadná procházka po džípy vyjeté silnici.Odpoledne ještě stihnete sehnat odvoz z Omala do Alvani.

Trek si můžete nepatrně prodloužit, pokud druhý den neskočíte ve vesničce Bochorma, ale vydáte se do vzdálenější osady Dochu. I zde je možné sehnat  ubytování v soukromí. Po stejné cestě se poté vrátíte do vesnice Bochorma a budete pokračovat do Omala. Trasu Dochu – Bochorma – Omalo lze snadno ujít za půl dne.

V létě se koná ve vesnicích mnoho tradičních slavností. Počítejte s tím, že budete často hosty těchto akcí, což značně naruší váš itinerář. Po několika přípitcích místním pivem aludi a pálenkou čača také značně klesá výkonnost.

Ubytování a jídlo

V Omalo a Dartlo jsou jednoduché pensiony, kde se i vaří (30 – 50 lari včetně snídaně a večeře). Občas lze sehnat ubytování  v soukromí i v ostatních vesnicích. Vlastní stan je výhodou. Rozumné je vzít si i menší zásoby jídla na doplnění energie během dne. Zdrojů pitné vody je všude dost.

Potřebné vybavení

Spacák, nepromokavá bunda a pohorky.Hodit se může čelovka a trekové hůlky.Bez stanu se lze obejít, neboť sehnat ve vesnicích ubytování nebývá problém.

Přístup na začátek

Do Omala jezdí terénní auta z městečka Khemo Alvani (Qvemo Alvani, Zemo Alvani a pod.), které leží na úpatí hor nedaleko Telavi. Počítejte z cenou okolo 200 lari za auto. Nejlevněji obvykle přijde Lada Niva. Do ní se však spolu s batohy nevejde více jak pět lidí včetně řidiče. Pokud máte ča, můžete se v Alvani pokusit sehnat levný odvoz na korbě Kamazu, který vozí v létě místní do Omala prakticky každý den. Do Khemo Alvani jezdí denně mašrutky z Tbilisi.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Omalo - Keselo - Dartlo - Kvavlo - Bochorma - Omalo

Orientační rozpis po dnech

  1. Omalo – Keselo – Dartlo
  2. Datrlo – Bochorma
  3. Bochorma – Omalo

Další možnosti túr v okolí

1) Z Dartla je možné pokračovat dále proti proudu řeky, projít přes vesnice Dano, Chesho, Parsma, Girevi a poté přejít přes průsmyk Atcunta do sousední Chevsuretie. Viz. samostaný trek v katalogu treků.

2) Z Dartla je možné pokračovat do Parsmy, kde je most. Odtud vede alternativní cesta přes hřeben do sousedního údolí. Návrat přes Dochu a Bochomu do Omala.

3) Z Omala lze podniknout mnoho dalších zajímavých jednodenních či dvoudenních výletů do nedalekých vesnic Šenako, Diklo, Khachabo atd. Většina tras je značená nově zbudovanými směrovkami.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: