Okruh přes soutěsky Mala a Velka Paklenica v chorvatské Dalmácii
Treky

Okruh přes soutěsky Mala a Velka Paklenica v chorvatské Dalmácii

Vícedélky – to je důvod, proč přímořská lezecká oblast Paklenica láká ročně stovky horolezců. Navíc má ještě i další plus. Kombinace lezení a ráchání se v moři se musí líbit každému.

Velebit/Dináry – Chorvatsko

Typ
1-denní, Okruh
Stát
Chorvatsko
Další státy
Chorvatsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
16 km
Nejvyšší bod
700 m n. m.
Převýšení
700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ne, nelekejte se. Nemusíte být zrovna horolezci, abyste si tu užili hor a skal. Výborné jsou tu i podmínky pro turistiku. Všechny aktivity je ale dobré podnikat spíš ráno, protože už dopoledne se úzká soutěska Klanca promění v pekelnou výheň. Na zbytek dne je pak dobré mít připravenou nafouknutou matraci a nechat se kolébat na vlnách Jadranu s výhledem do skal.

Národní park Paklenica se nachází v jihovýchodní části Velebitu nedaleko Zadaru. Tento chorvatský klenot je svou scenérií jedinečný, čehož si všimli i filmaři. V paklenických soutěskách se proháněl například samotný náčelník apačů Vinnetou.

Za výhledy na Anicu Kuk

Nenáročná je vycházka do úzké soutěsky Klanca, kde můžete obdivovat stovky metrů vysoké skály, kterým vévodí masiv Anica Kuk. Přestože je to snad nejoblíbenější skalní masiv v celém Chorvatsku, lze se na jeho vrchol dostat i pěšky, i když túra je to náročnější. Ovšem výhled na celý záliv za tu námahu stojí. Krásné vyhlídky dolů na město Starigrad a moře nabízí i blízký vrchol Veliki Vitrenik, k němuž se prochází kolem rituálních pohřebišť tzv. miril.

Zdatní turisté by si rozhodně neměli nechat ujít celodenní přechod z kaňonu Malé do Velké Paklenice. Postupuje se několik kilometrů přes obrovské kameny, místy je stezka zajištěna ocelovými lany. Cesta z velké části vede korytem řeky a nad ním se do výše několika desítek metrů tyčí obrovské skalní stěny. Přestože je koryto v létě vyschlé, občas narazíte na pramínky a tůně, které je nutné třeba i po kolena brodit. Z náhorní plošiny, kam se člověk po zdolání spousty serpentin vyšplhá, se otvírají úchvatná panoramat

Paklenica je ale i vyhledávaným cílem lezců z celé Evropy. Paklenica je ale i vyhledávaným cílem lezců z celé Evropy.

Lezecké eldorádo

Paklenica je ale i vyhledávaným cílem lezců z celé Evropy. Klanca nabízí řadu dobře odjištěných jedno- i vícedélkových cest, na kterých se uspokojí jak začátečníci, tak i lezečtí bouchači. Mezi velmi oblíbené vícedélky patří třeba Nosorog. Cesta za 4b je lehká, dobře odjištěná a má zajímavou expozici. Nachází se ale přímo u parkoviště, takže na ni míří zástupy.

Když se ale člověk vydá dál od parkoviště, najde spoustu dalších velmi dobře odjištěných a krásných cest. Méně lidí bývá třeba v cestách na Kuk Tisa či Zubatac. Naproti stojící Veliki Vitrenik nabízí krásnou lehkou hřebenovku nebo i dobře odjištěné vícedélkové lezení. Za zmínku stojí také Anica Kuk Stup, kde jsou cesty středně těžké, ale i docela slušný prásky.

Ať už se člověk v Paklenici realizuje vertikálně po skále nebo pěší turistikou, tak koupačka v Jaderském moři je pak tou pravou a zaslouženou odměnou po namáhavém dni.

Potřebné vybavení

kromě pevné obuvi a běžného vybavení na turistiku přibalte dostatek vody, pokrývku hlavy a opalovací krém.

Přístup na začátek

autem/busem

Základní trasa

Stari Grad - Velika Paklenica - Mala Paklenica - Seline

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: