HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Okruh přes Jebel Toubkal a jezero Lac d´ifni

Okruh okolo nejvyšší hory pohoří Atlas prochází různorodou krajinou. Cestou potkáte mnoho berberských vesnic, kde vám místní lidé nabídnou typický marocký mátový čaj. Naskytne se vám pohled do nádherné krajiny a je možné i vystoupat na Jebel Toubkal.

Atlas – Maroko

Typ
7-10 denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Maroko
Další státy
Maroko
Počet dní
8
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
60 km
Nejvyšší bod
4167 m n. m.
Převýšení
3800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Okruh okolo nejvyšší hory pohoří Atlas prochází různorodou krajinou. Cestou potkáte mnoho berberských vesnic, kde vám místní lidé nabídnou typický marocký mátový čaj. Naskytne se vám pohled do nádherné krajiny a je možné i vystoupat na Jebel Toubkal. Nutností ovšem je se nejprve dobře aklimatizovat a připravit na kamenitý terén. Také nepodceňujte dobrou výbavu a dostatek jídla.

Trasu byste však měli zvládnout bez větších problémů, protože v horách je spousta ochotných lidí, kteří vám rádi ukážou cestu. S domluvou u berberů je to však jednodušší, protože umí berbersky – tedy stačí říct jméno místa a směr vám bude ukázán. Berberské děti však mluví i francouzsky. Kromě toho je možné pronajmout si na tento trek horského průvodce s mulou, která vám ponese batohy.

Ubytování a jídlo

Co se ubytování týče, je vhodné vzít si sebou stan, i kdybyste plánovali spát u místních lidí. Ne vždy se vám může podařit najít dobré hostitele a spát venku bez stanu bych nedoporučovala. V okolí se totiž pohybují zvířata a místní obyvatelé, kteří žijí hlavně ze zemědělství a v noci chodí zavlažovat svá políčka. Pokud budete spát v oblasti blízko vesnice a uvnitř stanu, měli by místní plně respektovat váš spánek, možná jen uslyšíte nějaké kroky vím to z vlastní zkušenosti. Ale bez stanu, kdo ví.. Doporučuji vzít si sebou vlastní zásoby, protože marocké jídlo je přece jen jiné než na co jsme zvyklí, takže by vám to nemuselo udělat úplně dobře na žaludek. Ve vesnicích však můžete bez problému koupit PITA chléb, který by vám neměl vůbec ublížit tak jako tak. Takže paštiky/konzervy/tavené sýry sebou nejsou špatná volba. Na treku se také pohybujete v blízkosti vodního zdroje, ale i přes tvrzení některých mých přátel, že s ní neměli problém, jsem názoru, že je lepší tuto vodu desinfikovat, nebo vyčistit tabletami. Nikdy si totiž nemůžete být 100% jisti, že v ní není nic špatného.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, stan a spacák. desinfekce/filtr/tablety do vody, kterou budete brát z řeky. Mačky a cepín nejsou potřeba.

Přístup na začátek

Místním autobusem do vesnice Imlil z města Marrakesh.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Počet lidí za rok (odhadem)

200

Základní trasa

Imlil- Tachddirt - Azíb Likem – Amsúzert - Azíb Imi n´Uassif- chata Toubkal – Jebel Toubkal – chata Toubkal - Azíb Tamsúlt - Imlil

Orientační rozpis po dnech

  1. Imlil – Tachddirt (9,5 km, převýšení 560m)
  2. Tacheddirt – Azíb Likem (9km, výstup a sestup s převýšením okolo 1000m)
  3. Azíb Likemt – Amsúzert (15km, výstup s převýšením 470m, sestup 1380m)
  4. Amsúzert – Azíb Imi n´Uassif (10km, výstup s převýšením 1100m)
  5. Azíb Imi n´Uassif – chata Toubkal (4km, výstup s převýšením 760m)
  6. Výstup a sestup na Jebel Toubkal (výstup a sestup s převýšením 960 m)
  7. Chata Toubkal – Azíb Tamsúlt (6km, sestup s převýšením 1 300m)
  8. Azíb Tamsúlt – Imlil (6km, sestup s převýšením 750km)

Další možnosti túr v okolí

Setti Fatma

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: