Okruh pohořím Cordillera Huayhuash v Peru
Treky

Okruh pohořím Cordillera Huayhuash v Peru

Okolní příroda za tu námahu rozhodně stojí. Výhledy ze sedel jsou dech beroucí nemluvíc o průzračných jezerech, ledopádech a rozlehlých údolích. Trek (celý okruh) kolem Cordillera Huayhuash byl také zařazen do Top 10 nej treků světa na několika internetových stránkách věnovaných trekování.

Cordillera Huayhuash – Peru

Typ
4-6 denní, 7-10 denní, 11 a více denní, Okruh
Stát
Peru
Další státy
Peru
Počet dní
6
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
85 km
Nejvyšší bod
4950 m n. m.
Převýšení
3450 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Cordillera Huayhuash leží jižně od známějšího a navštěvovanějšího pohoří Cordillera Blanca. Tvoří ji cca 30×30 km velký soubor hor okolo druhé nejvyšší tropické hory světa – Nevado Yerupaja (6635 m). Okruh okolo Yerupaji je právem považován za jeden z nejkrásnějších treků světa, neboť prochází strhující krajinou plnou vysokých, ledovci zakrytých štítů, jezer a skal, přesto zde mnoho lidí nepotkáte a můžete si užít ticha a samoty ohromujících hor. Většina treku se pohybuje v nadmořské výšce nad 4400 metrů pročež se doporučuje dobrá aklimatizace a „rozchození se“ s batohem.

Na popsané cestě potkáte 5 z 8 sedel okruhu (všechny nad 4750 m). Přestože místní komunity vybírají nemalé peníze za průchod (cca 100 Kč osoba/den), cesta není příliš dobře značená a kempy můžete snadno přehlédnout (poznáte je podle budky záchodu). Během dne většinou skoro nikoho nepotkáte (denně projde jedním místem cca 10 – 20 lidí) je tedy nutno vzít s sebou dobrou topografickou mapu (Alpenverein 0/3c – Cordillera Huayhuash) nebo si najmout průvodce. Rovněž nespoléhejte na to, že najdete kemp podle jiných stanů, občas člověk nepotká celý den, krom výběrčích, ani živáčka.

Pokud jste velmi dobře aklimatizovaní a v dobré kondici, dá se trek zvládnout i za 4.5 dne s těžkým batohem na zádech. Výhodou je, že po většinu dní není převýšení větší než 500 m, takže pokud nemáte problém s chůzí v nadmořské výšce 4500 m, jde se v celku příjemně. Navíc s sebou nemusíte nosit moc vody. Trek míjí několik jezer a občas vede podél potoků a menších pramenů. Ani místní netvrdili, že by byla voda bez převaření pitná, takže je vhodné s sebou vzít prostředky na dezinfekci vody. Zdroje vody jsou dobře značené ve zmíněné mapě. Voda není převážně jen v sedlech.

Od treku může trochu odrazovat vysoká cena za průchod místními komunitami. Ne každý vystačí s vědomím, že tím pomáhá místnímu rozvoji, zvláště když nese na zádech 25 kg věcí a denní plat na peruánském venkově je 10 Solů na den, nicméně  s výběrčími je docela řeč. Slyší na potěžkání batohu (asi nejpádnější argument s doplněním, že nemáte ani na ty muly), chudé studenty a jednoduchou výmluvu „už nemáme ani korunu, protože nám průvodce tvrdil, že poplatky jsou nižší a nevzali jsme si dost peněz“.

Tímto způsobem se dá snížit výdaje na průchod na ze 120 na cca 35 Solů (200 Kč). Navíc výběrčí po ránu vždy obejdou kempy, takže se jim dá vyhnout spaní jinde než v kempu či brzkým vstáváním. Nejvíc zarážející na celém systému je to, že vám všichni tvrdí, že platíte hlavně za bezpečnost, přičemž celý den nepotkáte nikoho a v kempu vás přes noc taky nikdo nepohlídá, jen to ve vás vyvolá pocit nebezpečí a vědomí, že platíte v podstatě výpalné.

Závěrem, okolní příroda za tu námahu rozhodně stojí. Výhledy ze sedel jsou dech beroucí nemluvíc o průzračných jezerech, ledopádech a rozlehlých údolích. Trek (celý okruh) byl také zařazen do Top 10 nej treků světa na několika internetových stránkách věnovaných trekování.

Ubytování a jídlo

jídlo je možno dokoupit 4. den ve vesnici Huayllapa. Jinak se po cestě v podstatě nedá nic sehnat. Je třeba mít stan.

Potřebné vybavení

pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot (-3), mačky a cepín nejsou třeba, doporučuji trekové hole

Přístup na začátek

autobusem do Huanuca, odtud ranní kamion (8 ráno, od nějakého mostu v Huanucu, 120 Kč) nebo taxi, také ráno (300 Kč) do Queropalcy. Z Llamacu pak jezdí autobusy a různé „colectivos“ do Chiquillanu a Huarazu (200-300 Kč).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ano (celkově cca 120 Solů - 700 Kč)

Počet lidí za rok (odhadem)

1200

Základní trasa

vesnice Queropalca (3830)- lago Carhuacocha (4138) - sedlo Siula Punta (4830) - vesnice Huayhuash (4350) - sedlo Portachuelo Huayhuash (4780) - lago Viconga (4453) - sedlo Punta Cuyoc (4950) - vesnice Huayllapa (3490) - sedlo Tapush Punta (4770) - sedlo Llaucha Punta (4850) - lago Yahuacocha (4050) - sedlo Macrash Punta (4272) - vesnice Llamac (3250)

Orientační rozpis po dnech

  1. Queropalca – Huayhuash (7h)
  2. Huayhuash – lago Viconga (5h)
  3. Lago Viconga – Huayllapa (7h)
  4. Huayllapa – kemp před sedlem Tapush (6h)
  5. Tapush – lago Viracocha?(5.5h)
  6. Lago Carhuacocha? – Llamac (3-4h)

Další možnosti túr v okolí

celý okruh (10 dní Llamac – Llamac), severní část okruhu Llamac – Queropalca (4 dny), boční výlet k jezeru Juraucocha

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Vendula

Doplnuji sve postrehy: Az do Pocpy jezdi autobus, dal se jde pesky, pripadne taxi/stop. Nam cely okruh vysel na 11 dni. Poplatky vyjdou na cca 200 solu, pri smlouvani jsme to snizili na polovinu. Jidlo lze dokoupit u horkych pramenu, v Huayllape a u jezera Jahuacocha (posledni kemp, tam nam i uvarili teple jidlo). Teple prameny jsou skvele, zvlast po zapadu Slunce nebo pred vychodem! Urcite jit od Carhuacochy pres tri jezera do sedla Siula punta, potom pres sedlo San Antonio (pri ceste dolu hlidat cestu, ktera se staci doleva, ne primo dolu!) az k jezeru Sarapacocha (nejkrasnejsi) a v sedle Llaucha punta povylezt doleva na vrchol na vyhlidku na Yarepuju (spat se da primo v sedle, je tam i voda). Z Llamacu odjizdi autobus do Huarazu v 11:30, cesta od Jahuacochy nam rychlym tempem trvala 4 hodiny. Trek je krasny, ale chodi ho hodne velkych skupin s agenturou. Natezko jsme byli sami.

Pepa

Čau horalové.
S poplatkama to nejni tak žhavý, jak se všude píše. Kdo si do hor bere peníze a dá je každému, kdo si o ně řekne, toho to něco stát bude. S každým se ale dá mluvit a dobře položené otázky odhalí akorát nekonečný peruánský šlendrián. My se na treku plácali 11 dnů a platili jsme akorát půlku jednoho lístku při průchodu Huayllapou, kde mají plechová vrata a zámek na řetězu. 😀
Mějte se a užijte si čundr.

Braun

Ahoj, chystáme se na trek letos v létě s přítelkyní.. Bohužel mi nešel stáhnout odkaovaný GPS soubor, pokud byste někdo měli nějaký k dispozici – budu moct rád.
 
Díky

Braun

Ahoj, chystáme se na trek letos v létě s přítelkyní.. Bohužel mi nešel stáhnout odkaovaný GPS soubor, pokud byste někdo měli nějaký k dispozici – budu moct rád.
 
Díky

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: