HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Okruh okolo hory Taranaki – horní varianta

Okruh ohraničující národní park je z výšky dokonale rozeznatelný – zeleň buše přechází v téměř pravidelném kruhu v zeleň pastvin s farmami a světlými tečkami oveček.

Taranaki – Nový Zéland

Typ
4-6 denní, Okruh
Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
4
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
45 km
Nejvyšší bod
1500 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národnímu parku Egmont, který se nachází v západní části Severního ostrova Nového Zélandu, dominuje sopka Taranaki (Mt. Egmont) ležící přesně v jeho středu. Hranice parku probíhá přibližně v desetikilometrové vzdálenosti od úpatí Taranaki. V okolí parku je zemědělská půda, většinou využívána k chovu ovcí. Okruh ohraničující národní park je z výšky dokonale rozeznatelný – zeleň buše přechází v téměř pravidelném kruhu v zeleň pastvin s farmami a světlými tečkami oveček.

Dřímající sopka vybuchla naposledy roku 1755. Při pohledu z dálky připomíná takřka naprosto pravidelný kužel zvedající se do výšky 2518 m nad hladinou moře. Pro svůj tvar bývá často srovnávána s japonskou Fuji. Trek okolo hory je možné absolvovat ve dvou variantách – horní a spodní. Dolní stezka vede převážně buší s občasnými výhledy, na horním okruhu je terén otevřený a více exponovaný s krásnými pohledy na horu Taranaki i do údolí.

Horní okruh je doporučován v letním období, v zimních podmínkách a za špatného počasí může být cesta velmi nebezpečná. Je třeba počítat s nepřízní počasí – v této oblasti spadne přes 7000 mm srážek ročně! Po silnějších deštích může být okruh nebo některé jeho části obtížně schůdné nebo zcela neprůchozí (bahno, podmáčená půda, sesuvy, rozvodněné říčky, …), před cestou je proto vhodné navštívit informační centrum DOC a zkonzultovat aktuální situaci s rangers.

Ubytování a jídlo

ubytování v chatách udržovanými DOC (Department of Conservation), předem je nutné v některém z informačních center zakoupit lístky (hut tickets), kterými se na chatách platí.Při delším cestování na Novém Zélandu je další možností zakoupit Backcountry Hut Pass platný po dobu 12 měsíců. Jídlo vlastní, 4. den možnost občerstvení v Dawson Falls Lodge.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, nepromokavé oblečení nebo pláštěnka, spací pytel, mačky a cepín v zimním období.

Přístup na začátek

několik silniček končících v Egmont NP, cca 30 minut jízdy od New Plymouth, tradiční nástup je na konci silnice v North Egmont

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

North Egmont - Tahurangi Trig - Holly Hut - Stony River Track junction - Kopoaiaia Track junction - Waiaua Gorge Hut - Lake Dive junction - Lake Dive Hut - Hooker Shelter - Dawson Falls - The Plateau - Manganui Gorge - North Egmont

Orientační rozpis po dnech

  1. North Egmont – Holly Hut
  2. Holly Hut – Waiaua Gorge Hut
  3. Waiaua Gorge Hut – Lake Dive Hut
  4. Lake Dive Hut – North Egmont

Další možnosti túr v okolí

v průběhu cesty je možné odbočit a provést výstup na vrchol Taranaki, existují dvě výstupové varianty: – jednodušší Summit Track vedoucí z North Egmont – Fanthams Peak Track je stezka značená z Dawson Falls (s AMC se kříží nad Kapuni Lodge) a vede na druhotný kužel sopky – Fanthams Peak, odtud je možno vystoupat na samotný vrchol Taranaki. Od Fanthams Peak není cesta značená, v závislosti na počasí je potřeba mačky. Přímo na Fathams Peak je možné přenocovat na fantasticky situované Syme hut (1966 m n.m.)

Zkušenosti čtenářů

Ladislav Frk

Ahoj Barboro, chtěl jsem se zeptat na Fathams Peak – je ta cesta náročná? Ve smyslu potřeby speciálního vybavení, či extrémní nebezpečí? Syme Hut bych chtěl skončit a pak zpět. Děkuji moc za odpověď. L.

P.

Těžko po 10 letech odpoví. Nešel jsem zrovna tuto trasu (ostatní ano), ale jistě záleží hlavně na ročním období a aktuálním počasí:
https://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/places-to-go/taranaki/places/egmont-national-park/things-to-do/tracks/fanthams-peak-panitahi-and-syme-hut-track/

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: