Nevado de Toluca – jednodenní výstup na čtvrtou nejvyšší horu Mexika
Treky

Nevado de Toluca – jednodenní výstup na čtvrtou nejvyšší horu Mexika

Zajímavý jednodenní výlet na poměrně vysokou horu, pestrobarevná krajina jezer a vulkanických hornin. Snadný přístup autem až do 4200 m.

Eje Volcanico – Mexiko

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Mexiko
Další státy
Mexiko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, březen, únor, leden
Nejvyšší bod
4691 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národný park Nevado de Toluca se nachádza neďaleko hlavného mesta, a najdeme v něm rovnomenný štvrtý najvyšší vrchol Mexika (4680 m).

Túra na vyhasnutú sopku Nevado de Toluca nie je náročná a vedie najprv okolo Slnečného jazera (Lago del Sol) na hrebeň tvoriaci obvod vyhasnutého krátera.

Široký chodník nás vyvádza na hrebeň, kde sa okolo najvyššieho bodu Pico de Fraile (4691 m) terén trochu priostrí (do I UIAA).

Z hlavného vrcholu padá cesta do najbližšieho žľabu a ostro dole k Mesačnému jazeru (Lago de la Luna). Jazerá sa nachádzajú na dne pôvodného krátera a tak cestu späť si treba zas vyšliapať. Celá túra sa dá stihnúť do šiestich hodín a je výborným variantom aklimatizácie pre mexické päťtisícovky.

(text Milan Tomaškovič)

K okraji bývalého sopečného kráteru míří jasně vyšlapaná stezka, končící v sedle ve výši cca 4400 m. K nejvyššímu bodu masívu, nesoucí název El Fraile, vede zpočátku slušný chodník, který se však dosažením skalní stěny ztrácí. Zatímco kamarádi se pouštějí do poněkud riskantního traverzu vnitřními svahy sopky, já hledám nějakou logičtější cestu. A nacházím. Po překonání skalnaté bariéry narážím dokonce na značku!

Přechod po jižním lemu kráteru je zcela bez problémů, pouze závěrečný výšvih k jejímu nejvyššímu bodu je opět pěknou „lezbou“. Dopolední pěkné výhledy na vzdálenou „Iztu“ a dýmající „Popo“ však již pohltil smog a horký vzduch, zato jezera a samotný, více jak kilometr široký vulkán Toluca se prezentuje neobyčejně barevně.

Původní indiánský název hory zní Xinantécatl, což by přeneseně mělo znamenat „Nahý Bůh“, podle jiného vysvětlení  také „Bůh kukuřičný polí“, což je možná vzhledem k vyloženě zemědělské krajině v okolí možná i výstižnější. Prvním člověkem na vrcholu byl slavný Alexander von Humboldt (1804), takže je to zajímavý pocit sedět na místě, kde se po krajině rozhlížel slavný vědec, badatel a cestovatel.

Na vrcholu však cesta nekončí. Přestože lze dna kaldery dosáhnout ostrým sestupem (spíše však sjezdem v suti), pokračujeme ve velkém traverzu celého kráteru, dlouhém dobrých 6 km.

(text Ivo Petr)

Ubytování a jídlo

Ubytovat se dá po cestě ke kráteru.Nabízí se několik variant – chatky, lodže, camping

Potřebné vybavení

Po cestě nahoru můžete potkat i sněhová pole, vše záleží na období, v jakém se na Nevado de Toluca vydáte.

Dostatek jídla a pití, pevnou obuv…

Přístup na začátek

Autem až ke kráteru nebo autobusem do Raices (směr Sultepec) a pak stopem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Poplatek za vstup $.50

Základní trasa

Od kráteru nahoru a zpět

Další možnosti túr v okolí

Pico de Fraile (4,691 m; 15,390 ft), Pico de Aguila (4,620 m; 15,157 ft). Pico de Fraile

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: