Nenáročný výstup na italský Jôf di Miezegnot
Treky

Nenáročný výstup na italský Jôf di Miezegnot

Severozápadu italské části Julských Alp spolu s vrcholem Due Pizzi vévodí o něco vyšší vrchol Jôf di Miezegnot, který je z daleka viditelný jak z údolí řeky Felly, tak i z údolí Saisera. Nepříliš těžký výstup na jeho vrchol je korunován fantastickým výhledem na okolní údolí a vrcholy a na nedaleké Karnské Alpy.

Julské Alpy – Itálie

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
12 km
Nejvyšší bod
2087 m n. m.
Převýšení
1207 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Od konce silničky u Malga Saisera se vydáme k chatě Grego (viz 5 Jôf di Somdogna), u níž končí široká cesta přicházející z opačné strany. Po ní postupujeme severozápadním směrem k sedlu Sella di Somdogna, kde začíná značená stezka č. 609. Spolu s ní odbočíme vpravo a zvolna stoupáme k masivu vrcholu Jôf di Miezegnot. Mírné stoupání se posléze změní v prudší a víceméně přímá cesta v serpentiny, které nás dovedou k bivaku Gemona. V jeho blízkosti vlevo odbočuje stezka k vrcholu Due Pizzi, která je však určena pouze zkušeným návštěvníkům hor, neboť obsahuje několik velmi těžkých úseků. My pokračujeme vpravo a pohodlný chodník se brzy změní v těžší úsek, kterým vystoupíme až na vrchol Jôf di Miezegnot.

Po odpočinku spojeném s krásnou vyhlídkou pokračujeme po značené stezce jihovýchodním směrem a lehce klesáme asi 1 km dlouhým těžším úsekem, který pod skalami vystřídá pohodlnější chodník. Ten nás vede severním směrem k rozcestí, kde se dáme vpravo po značené stezce č. 607. Postupujeme po úpatí masivu vrcholu Monte Negro, jenž se nachází vpravo od nás, a místy poměrně prudce klesáme k městečku Valbruna. Zanedlouho narazíme na pohodlnější cestu, jejíž zákruty si značená stezka zkracuje; obě nás však dovedou na začátek Valbruny, odkud se v případě potřeby můžeme vydat vpravo po značené cestě a později po asfaltové silnici zpět ke svému výchozímu bodu.

Upozornění: trasu je možné rozdělit do dvou dnů přespáním v bivaku Gemona.

Ubytování a jídlo

Valbruna, chata Grego.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Autem lze dojet až k Malga Saiser, kde je parkoviště.

Základní trasa

Malga Saisera – chata Grego 11/2 hod., chata Grego – sedlo Sella di Somdogna 1/4 hod., sedlo Sella di Somdogna – bivak Gemona 11/4 hod., bivak Gemona - Jôf di Miezegnot 1/2hod., Jôf di Miezegnot – Valbruna 2hod., Val­bru­na – Malga Saisera 1 hod.; celkový čas 6˝ hod.

Další možnosti túr v okolí

Výstup z údolí Saisera na vrchol Jôf di Somdogna

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: