Nejvyšší vrchol hřebene Kalkkögel – Schlicker See Spitze
Treky

Nejvyšší vrchol hřebene Kalkkögel – Schlicker See Spitze

Stubajské Alpy – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2804 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Př putování masívem Kalkkögel nesmíme opomenout také nejvyšší vrchol hřebene. Tvarem snad nejdivočeji rozeklaný vrchol je kupodivu poměrně snadno dostupný. 

Startovním místem nám bude tentokrát velmi pěkně situovaná chata Adolf Pichler Hütte(1 977 m, majetek Akademischer Alpenklub, kapacita 60 míst, v provozu 15. 6.–5. 10., tel. 0043 5238 53194). Na chatu se dostaneme z obce Grinzens (928 m) po silnici vedoucí dlouhou dolinou Senderstal až na její konec na loukách Kemater Alm (1 673 m). Odtud cestou č. 117 jednoduše k chatě (celkem 4 hod, z Kemater Alm 1 hod.). 

Od chaty vede cesta zvaná Senn Weg (č. 116) přes půvabnou travnatou kotlinu až na sedlo Seejochl (2 518 m). K výstupu na vrchol odbočuje prudce vlevo stezka do západního svahu vrcholu Schlicker See Spitze a přes několik žlebů dosáhne hřebene. Stáčíme se opět doleva a snadným lezením vyjdeme na vrcholu. Sestup stejnou cestou. Od spodního rozcestí můžeme také sejít nad malými jezírky k chatě Starkenburger Hütte a do velké obce v údolí Stubai – Neustift im Stubaital. 

Ubytování a jídlo

Adolf Pichler Hütte (1 977 m, majetek Akademischer Alpenklub, kapacita 60 míst, v provozu 15. 6.–5. 10., tel. 0043 5238 53194)

Přístup na začátek

Doliny Stubaital na východě masívu dosáhneme odbočením z dálnice A 13 (Innsbruck – Brenner) výjezdem „Stubaital“ (6 km do Fulpmes). Při příjezdu od severu sjedeme z dálnice A 12 výjezdem „Innsbruck West“ a přes obce Götzer, Birgitz a Axams dojedeme až do střediska Axamer Lizum (1 564 m, parkoviště) nebo do údolí Senderstal k osadě Kemater Alm (1 673 m).

Základním výchozím místem od severu je obec Kematen (610 m) v údolí řeky Inn (8 km západně od Innsbrucku). Odtud vedou lokální silnice přímo pod hřeben Kalkkögel – do bývalé olympijské vesnice Axamer Lizum (14 km) a do údolí Senderstal (přístup na turisticky významnou chatu Adolf Pichler Hütte pod západními srázy Kalkkögelu). Celý hřeben je rovněž přístupný od východu z velké doliny Stubaital. Zde plní funkci výchozího místa větší obec Fulpmes, odkud je možno sedačkovou lanovkou vyjet přímo do masívu Kalkkögel. Pro samotné túry v horách je však nutno vystoupit na některou z výše postavených chat – Neues Birgitzköpfl Hütte, Adolf Pichler Hütte nebo Starkenburger Hütte.

Základní trasa

Adolf Pichler Hütte – Schlicker See Spitze 2,5 hod. – sestup zpět 2 hod. Celkem 4,5–5 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: