Treky

Největším alpským masivem Monte Rosa na Punta Dufour neboli Dufourspitze

Masiv Monte Rosy se svými deseti vrcholy vyšších 4000m představuje největší alpský masiv a kota Punta Dufour je po Mont Blancu nejvyšší horou Evropy.

Alpy – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
30 km
Nejvyšší bod
4634 m n. m.
Převýšení
3000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Přes svou značnou výšku jsou mnohé vrcholy hřebene vcelku snadno dosažitelné. Jedná se o vrchol každého milovníka vysokých hor.

Náročnost

S výjimkou závěrečného výstupu na Punta Dufour jsou ostatní čtyřtisícovky středně náročnými turistickými cíli. K celkovému ohodnocení náročnosti nutno přičíst značnou nadmořskou výšku /aklimatizace dobrá/, přechody ledovců s možnou ztrátou orientace při náhlém zvratu počasí. Samozřejmostí jsou tedy alespoň elementární znalosti práce s  cepínem, chůze v mačkách a pohyb v lanovém družstvu.

Masiv Monte Rosa je nejvyšším pohodlně dostupným horským celkem Evropy. Běhen jedno nebo dvoudenní túry máme jedinečnou příležitost vystoupit hned na několik čtyřtisícovek, mnohé z nich převyšují tuto magickou hranici vskutku markantně. V případě noclehu na vysoko položeném bivaku pod vrcholem Balmerhorn můžeme „na jeden zátah“ přejít hned 7 takových vrcholů.

Od chaty Mantova /příp. Gnifetti/ jdeme širokým mírným spádem ledovce Ghiacciao de Lys většinoumocně vyšlapanou stopou mířící doprostřed mezi dvě skalní žebra. Držíme se pravé strany ledovce a obcházíme trhliny. Jdeme západně od vrcholu Pyramide Vincent pod skalní věží Balmenhorn /odbočka k bivaku Giordano al Balmenhorn, 6 míst, v blízkosti velká socha Krista/. Stáčíme se k plochému sedlu Cole de Lys, aniž bychom vystoupili přímo na něj. Jdeme k vhloubení mezi Ludwighöhe a kótu 4252m. Před námi se poprvé objeví široká jižní skalnatá stěna nejvyššího vrcholu Punta Dofour, vyrůstající z gigantického ledovce Grenzgletscher. V případě časové rezervy můžeme prudkým, ale snadným sněhovým svahem vystoupit na úzký hřeben, kterým snadno dosáhneme vrcholu Ludwigshöhe /4342m/.

Fantastický pohled přes závrat-né západní stěny do údolí Val Grande a na blízký vršek Corno Nero /4322m/, možný strmý sestup do sevřeného sedla a opět velmi prudce vzhůru na ostrý vrchol, středně ob-tížné, nutná dobře zvládnutá chůze v mačkách a práce s cepínem – přede-vším brždění/. Vý- stup na Ludwigshöhe zabere cca 1 hod. v obou směrech, vhodnější je tento „výlet“ absolvovat až při zpáteční cestě z Punta Dufour. atd…

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbavá nabízí. Tedy lano, jistící prostředky, cepín,mačky a helmu. Dále se pak můžou hodit trekové hůlky. Nutností je v létě a na jaře opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Počátečním bodem je horní stanice lanovky na Colle Betta. Lanovka začíná na o zhruba 900 výškových metrů níže, ve vesničce Grenne, kam se dostaneme od města Ivrea.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Grenne - chata Mantova - Dufourspitze

Orientační rozpis po dnech

1. den – výstup na chatu Mantova

2. den – chata Mantova – Dufourspitze – chata Mantova

3. den – sestup z chaty

Další možnosti túr v okolí

Výstup na čtyřtisícovky Castore, Pollux, Lyskamm

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: