Nejkrásnější hřebenová túra v Norsku – Besseggen
Treky

Nejkrásnější hřebenová túra v Norsku – Besseggen

Snad každý, kdo se vydává do Norska za přírodou, už někdy slyšel o hřebenové túře Besseggen nebo viděl fotografii dvou jezer, jejichž hladiny jsou od sebe vzdálené bezmála 400 výškových metrů. Túra se nachází v jihovýchodní části národního parku Jotunheimen a láká každoročně asi 30 000 turistů a místních vychutnat si nezapomenutelné výhledy.

Jotunheimen – Norsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
15 km
Nejvyšší bod
1740 m n. m.
Převýšení
1200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Některá místa vás pohltí tak, že máte tendenci se vracet. Jedním z nich je pro mě určitě horský přechod Besseggen. Jeho druhá návštěva doufám není zdaleka tou poslední! Jsou to přesně 3 roky a 3 dny a my jsme opět na parkovišti u jezera Gjende, v Gjendesheimu, odkud vyjíždí v letních měsících nejméně dvakrát za den loďka do Memurubu, výchozího místa naší túry. Tentokrát volíme ranní spoj, v 9:30, abychom si beze spěchu celou túru užili. Pro fotografy doporučuji využít odpolední spojení, neboť budou mít na focení ideální slunce v zádech.

Ráno parkujeme za 100 norských korun přímo u lodi v Gjendesheimu. Míst ale není moc, takže není radno otálet s příjezdem. Dál od přístaviště jsou ještě další parkoviště, ale v současnosti už se i na nich platí. Nezjišťujeme ani, jestli by to nebylo levnější, protože se nám ráno nechce tolik spěchat a odpoledne se poslední dva kilometry túry trápit na asfaltce. Stanovali jsme nedaleko odtud, ještě před odbočkou z hlavní silnice na Gjendesheim, neboť na většině míst za odbočkou je stanování zakázané a pokud zrovna není, nenajdete rovný plácek. Místo bylo hned u silnice, po které ale v noci moc aut neprojede, na mechu mezi břízkami i s ohništěm a spoustou křemenáčů.

Samotný přejezd loďkou je poměrně drahý, platíme 120 norských korun za osobu, což se za tři roky nezměnilo. I tento výdaj mohou zdatní jedinci obejít, a to doslova, spodní cestou podél jezera, která ale není nijak zajímavá, člověk se musí trochu prodírat, ale hlavně si musí připočítat kilometry a časem navíc. Další varianta je jít oběma směry stejnou cestou vrchem, ale v takovém případě počítejte s vydatným celodenním výletem a vyjděte raději už brzy ráno. Pokud volíte cestu lodí, můžete bez obav zaplatit kartou, snad jako všude v Norsku, a pokud by se na výlet vydávalo hodně lidí, nemusíte mít obavy, že se na palubu nevejdete. Ze zkušeností víme, že v takovém případě přistaví druhou loďku.

Cesta lodí do Memurubu trvá asi dvacet minut. Samozřejmě můžete zvolit i delší variantu přechodu s přejezdem až na konec Gjende do Gjendebu, a přejít z jedné strany jezera na druhou, ale to už je časově i fyzicky mnohem náročnější. Dle norských map tato delší varianta vychází na 11 až 12 hodin, zatímco ta z Memurubu je o polovinu kratší.

Konečně po svých…

Po vystoupení z lodi vás hned čeká nejdelší stoupání výletu. Trasa je dobře značená a opatřená mimo klasického norského značení červenými písmeny „T“ i směrovkami. Doporučuji vystupovat z lodi rychle a hned vyrazit, protože loďky pojmou poměrně dost lidí, všichni vychází ve stejný okamžik, a vy tak nejspíš celou cestu vzhůru půjdete někomu v patách a s někým v zádech. Po cestě využíváme toho, že někteří odkládají svršky, a pomalu se dostáváme na špici. Za hezkého počasí tady můžete čekat hodně lidí, ale po hřebenu se docela rozptýlí. Pokud zrovna nepotkáte norský turistický výlet s padesáti teenagery, jako se „poštěstilo“ nám. A to jsme netušili, že další takový ještě bude za rohem. Tak jsme tentokrát místy i běželi, abychom měli na těch nejhezčích výhledech trochu soukromí.

Máme štěstí. Mrazivé ráno a modrá obloha jsou předzvěstí slunečného dne. Od samého začátku si užíváme výhledy a s každým dalším stoupáním se nám odkrývá nový pohled. Slunce se odráží od hladiny 18 km dlouhého, úzkého, ledovcového jezera Gjende hluboko pod námi. Jezero má díky ledovcovým naplaveninám specifickou mléčně zelenomodrou barvu. Na jeho hladinu vrhají stín okolní až dvoutisícové vrcholky a na protější straně se do jezera deltou vlévá řeka Leirungsåe. Nejkrásnější výhled se nám naskytne zhruba v polovině naší cesty. Dostáváme se k jezeru Bessvatnet, které dělí od Gjende jen úzký hřeben, po němž vede naše stezka, a asi 400 výškových metrů. Tenhle pohled opravdu stojí za to a snad nikdy neomrzí! Kolem horního jezera vidíme postavené stany, takže pokud se cítíte na takovou romantiku, můžete vyrazit za dobré předpovědi počasí odpolední lodí i se stanem.

Na přechod si objednejte dobré počasí, protože za sluníčka jsou výhledy nejhezčí. Pokud by předpověď měla být deštivá, nechte si výlet raději na příště a vydejte se někam za sluncem. Některé pasáže túry jsou exponované, pro jejich zdolání budete potřebovat i ruce, a za mokra by mohl být přechod nepříjemný. Túra vyžaduje dostatečnou fyzickou kondici, zkušenost s kamenitým terénem a dobrou obuv. Po cestě můžete potkat i děti, nutno podotknout, že ty norské jsou většinou velmi dobře trénované, nicméně každý fyzicky zdatný člověk zvyklý na chození a horský terén by výlet měl zvládnout. Přechod má přibližně 13 km a vyhraďte si na něj 5 až 7 hodin. Nám trvala cesta bez oběda asi pět a půl hodiny. Vychází se od jezera z 984 m a na trase se vyšplháte v nejvyšším bodu Veslfjellet až do 1743 m.

Na počasí doporučuji www.yr.no. Mnoho z vás už tuto stránku nejspíš zná, ale pro Norsko je to opravdu nejpreciznější předpověď, kde najdete úhrn srážek, rychlost větru a den rozdělený do několikahodinových úseků pro konkrétní místa, včetně horských vrcholků. Navíc je dostupná i jako mobilní aplikace.

Čas: 5 – 7 hodin

Délka: cca 13 km

Náročnost: střední pro fyzicky zdatné, exponovaná místa

Sezóna: přibližně 13. 6. až 14. 9.

Povrch: kamenitý, skalnatý

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Z Gjendesheim lodičkou.

Základní trasa

Memurubu - Bessvatnet - Gjendesheim

Další možnosti túr v okolí

Horský přechod Romsdalseggen s nezapomenutelnými výhledy

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: