Mount Temple – výstup na vrchol u Moraine Lake
Treky

Mount Temple – výstup na vrchol u Moraine Lake

Mount Temple se nachází u nejnavštěvovanějšího místa celého národního parku Banff, jezera Moraine. Náročná hora, na jejímž vrcholu se nachází sníh 365 dní v roce.

Skalisté hory/Rocky Mountains – Kanada

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Kanada
Další státy
Kanada
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červenec, srpen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
3544 m n. m.
Převýšení
1690 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výstup na Mount Temple se řadí mezi ty nejtěžší v oblasti kanadských Rockies ke kterým není potřeba znalost horolezectví. To ovšem nijak nezlehčuje zdolání tohoto vrcholu, který se tyčí ve výšce 3 544 m n.m. Na tento trek si vyčleňte celý den, výstup a sestup trvá 10-12 hodin a čeká vás téměř 1 700 výškových metrů.

Přivstaňte si!

Na parkoviště dorazte v brzkých ranních hodinách. Právě parkoviště u Moraine lake, které je výchozím bodem tohoto výstupu, se v o víkendu v letních dnech zaplní klidně i před 6. hodinou ranní a příjezdová silnice k jezeru je pak správou národního parku uzavřena. Všední den není o moc lepší, proto se určitě vyplatí vyrazit na trek za tmy a prvních několik kilometrů zdolat s čelovkou.

Druhá polovina výstupu na Mt. Temple, Rockies, Kanada.
Druhá polovina výstupu na Mt. Temple, Rockies, Kanada.

Přes sedlo Sentinel lezeckými pasážemi

První část vede lesem a má okolo 2,5 km s převýšením cca 400 metrů. Následující kilometry se již rozprostírají nad úrovní lesa a za stále příjemného stoupání dorazíte k menšímu jezírku. Odtud začíná prudší stoupání na rozcestí Sentinel Pass ve výšce 2 611 metrů.

Tady se vydáte doprava a začne ta opravdu náročná cesta až na vrchol. Zde nasaďte helmu, protože zbylá část se nachází ve velmi exponované oblasti s častým rizikem uvolnění kamenů a následné potenciální zranění.

Na vrchol jsou to od Sentinel pasu 2 kilometry, ovšem také celý jeden kilometr výškového převýšení. Připravte se na dlouhý a náročný „scramble“ (šplhání). V první části vás také čekají krátké horolezecké části. Není potřeba žádné speciální lezecké vybavení, pokud si však nejste jisti, je dobré mít s sebou sedák a lano, především pak při cestě dolů, kdy se v případě zhoršeného počasí a zvýšené vlhkosti mohou tyto úseky stát velmi nebezpečnými.

Druhá polovina se dá již zdolat po dvou s řadou zig-zag cest po malém sypkém kamení. Dbejte zvýšení opatrnosti především na uvolnění a sesun kamení. Pamatujte, že za vámi často půjde někdo další a v případě, že dojde k uvolnění, upozorněte osoby pod vámi.

Výhledy na jezero Moraine Lake, výstup na Mt. Temple, Rockies, Kanada.
Výhledy na jezero Moraine Lake, výstup na Mt. Temple, Rockies, Kanada.

Na vrcholu je sníh celoročně

Vrchol Mount Temple bude s největší pravděpodobností celý rok pod sněhem. Pokud uznáte za vhodné, přibalte si nesmeky nebo mačky. Počítejte také s tím, že na vrcholu bude i za slunného letního dne velmi chladno a pocitová teplota bude pod bodem mrazu. Určitě se tak vyplatí mít s sebou zimní bundu, dlouhé kalhoty, čepici a rukavice.

Cesta k vrcholu a zpět k Sentinel Passu vám zabere okolo 5-7 hodin čisté chůze. Důkladně tak nastudujte předpověď počasí a případně přizpůsobte váš výstup aktuální situaci. Určitě je lepší otočit to pod vrcholem a bezpečně se vrátit zpět na parkoviště než za každou cenu zdolat vrchol a dostat se do případných problémů.

Podrobnější informace najdete na kanadských stránkách národního parku: www.pc.gc.ca. Odkaz na video z výstupu: gopro.com

Potřebné vybavení

Povinné – Helma
Doporučené – trekové hole, nesmeky/mačky/cepín, sedák/lano/jištění

Přístup na začátek

Parkoviště u Moraine Lake – autem

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: