HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Mount Kosciuszko: Okruh kolem nejvyšší hory Austrálie
Treky

Mount Kosciuszko: Okruh kolem nejvyšší hory Austrálie

Mount Kosciuszko je s 2228 metry nad mořem největší horou, respektive kopcem, Austrálie a ideálním startem na kompletaci Seven Summit (když se budeme tvářit, že nějaký papuánský ostrůvek s kontinentem nemá nic společného) a vcelku příhodně se připletla do trasy mé cesty kolem světa.

Snowy Mountains – Austrálie

Typ
Okruh
Stát
Austrálie
Další státy
Austrálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, říjen, listopad, prosinec
Délka
23 km
Nejvyšší bod
2228 m n. m.
Převýšení
500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hlavní letovisko národního parku Kosciuszko je podhorské a příjezerní Jindybyne s krámy, benzínem a apartmány. Jenže to, že nemám už žádné jídlo, si vzpomenu až pak v horách. Nutella a dva banány není ideální potrava na celodenní trečík a slezení nejvyšší hory Austrálie.

K ní se člověk přiblíží 35kilometrovou horskou silničkou na Charlotte Pass. Na mýtnici si vyberou 27 australských dolarů a můžu se kroutit nahoru. Kolem hejna kakaduů, mrtvoly vombitů a dost Poláků, které sem táhne možná nejslavnější polský geografický pojem – horu pojmenoval polský dobrodruh Strzelecki, který oficiálně jako první v roce 1840 horu vylezl, po polském generálovi a vojevůdcovi.

Okruh Main Range Walk

Silnice končí šňůrou aut parkující v příkopech. Dál vede přímá a pohodlná devítikilometrová cesta bez výraznějšího převýšení na Mount Kosciuszko. Zajímavější je to ale vzít přes Blue Lake po Main Range Walk do ideálního kolečka o cca 23 kilometrech.

Blue LakeBlue Lake

Druhým hlavním přístupovým bodem je vesnice Thredbo v srdci národního parku na hlavní silnici Great Alpine Road, odkud nahoru jezdí lanovka (každý den, ušetří převýšení 560 metrů, 28$ jedna jízda), a ze které je to pak na vrchol asi 7 kilometrů. Lanovku lze případně nahradit řadou stezek pod lanovkou či delší variantou stezek Thredbo River track (z města podél řeky na sever) a Dead Horse Gap track (výstup k horní stanici lanovky).

Já beru to nejdelší kolečko. Po nedávné zimě ještě neslezl ani pořádně sníh a horské kytky jsou zalezlé pod drny, hnusné zatažené počasí na pomezí deště, a je jedna odpoledne, takže do západu slunce kolem 5 hodin.

Kosziuszko si nechám na konec a razím dolů přejít Snowy River. Horská cesta je ulítle vydlážděna zámkovou dlažbou. Zato na náznak mostu nebylo, tak se skáče přes pár desítek šutrů. Odsud začíná mírný nástup do vichrových skalnatých krajin.

Vrcholová mohyla

Přecházím několik větších sněhových polí, s čímž moje botky teda nepočítaly. Na hřebenech se dělají sněhové přehrady, což nevypadá úplně bezpečně, když stezka vede přímo pod nimi. Ale jsou na tom lidi i hůř. Třeba tady teď na větrných hřebenech rozdělávat stan. A že takových není o tomto svátečním víkendu vůbec málo.

Hřebínek na Mount Kosciuszko Hřebínek na Mount Kosciuszko

Stezka se dál protáhne přes pár kopečků a údolí než se konečně přiblížím k hlavní hoře. I když ta nijak výrazně proti ostatním nevyčnívá. Hlavní cesta, po které by projelo i auto, obkrouží horu až na šutroviskový vrchol s malou mohylou. Tak byl slavně dobyt nejvyšší vrchol kontinentu s výškou 2228 metrů nad mořem.

Zpátky po hlavním Summit Walking Tracku se jde v pohodě, tak ani pád tmy nevadil. Ještě vyrazím na prkenných chodníčcích na nedalekou vyhlídku, ale to jsem měl udělat spíš odpoledne za světla. Podél jsou pěkně staré snowgum tree – bizarní horské eukalypty. Z hor sjíždím za tmy, čemuž je záhodno se tady autem vyhnout, na silnici stojí klokaní rodinky a k odchodu do příkopu se mají dost neochotně.

Ubytování a jídlo

Možné stanování a jedna chatka. Bez možnosti stravování.

Potřebné vybavení

boty

Přístup na začátek

Autem na Charlotte Pass z Jindybyne

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Povolení ne. Vstup do národního parku 17 AUD (v zimní špičce 29 AUD) za automobil.

Základní trasa

Charlotte Pass - Main Range Walk - Mount Kosciuzsko - Summit Walk - Charlotte Pass

Další možnosti túr v okolí

Celá řada kratších tras v okolí Thredbo a podél silnic.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: