Mírně náročný sestup do Colonia Suiza v NP Nahuel Huapi
Treky

Mírně náročný sestup do Colonia Suiza v NP Nahuel Huapi

PN Nahuel Huapi připomíná vzhledem štíty nedalekých vápencových Alp. V tomto krásném pohoří u města San Carlos de Bariloche je mnoho fotogenických lagun a dá se tu podniknout kombinace několik trekových tras.

Severní Patagonské Andy (Oblast jezer) - PN Nahuel Huapi – Argentina

Typ
4-6 denní
Stát
Argentina
Další státy
Argentina
Počet dní
4
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
42 km
Nejvyšší bod
2120 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

PN Nahuel Huapi připomíná vzhledem štíty nedalekých vápencových Alp. V tomto krásném pohoří u města San Carlos de Bariloche je mnoho fotogenických lagun a dá se tu podniknout kombinace několik trekových tras. Kromě populárního malého okruhu (Circuito Chico) jsou to i přechody celého pohoří.

Zkrácený přechod se sestupem do osady Colonia Suiza začíná v lyžařském středisku Villa Catedral, kam jezdí několikrát denně autobus. Zpevněná cesta, měnící se později v úzký chodník, vede z velkého parkoviště a pokračuje k jihu, přičemž traverzuje svah nad jezerem Gutiérrez. Cestou se překračuje několik menších koryt, dokud nás pěšina nedovede k velké strži, u které je rozcestník s ukazatelem na Refugio Frey. Cesta sem zabere 2 hodiny chůze. Jasná stezka lesem nás dovede kolem malé neobhospodařované chatky Refugio Piedritas „Petriček“ až k laguně Tonchek, na jejímž břehu najdeme chatu Refugio Frey (1 700 m).

Po noclehu na chatě se další den pokračuje kolem laguny Tonchek na protilehlý svah a stoupá se po výrazné pěšině až na jeho zlom, kde se skrývá laguna Schmoll a dále do sedla kolem velké písčité plochy s příznačným názvem „Cancha de Fútbol“ (Fotbalové hřiště – 2 000 m). Následuje prudší sestup do údolí, kde je dobré se držet v okraji lesa, kde se dá místy najít zřetelná pěšina a vyhnout se tak podmáčené louce. Pokračuje se k výšvihu v závěru údolí podél bublajícího potoka, až do sedla Brecha Negra (1 950m), odkud se nám otevře pohled k laguně Jacob. Samotná chata San Martin (Jakob) je schovaná mezi stromy, kousek od břehu. Při sestupu je nutné překročit potok, správné místo bývá označeno praporky. Zde se stráví druhá noc.

Na okruhu Circuito Chico se již sestupuje třetí den do údolí, my však pokračujeme k laguně Témpanos, ležící pod jižní stěnou vrcholu Pico Refugio. Právě touto stěnou pokračuje skalnatá stezka, s lehčími lezeckými úseky, až do sedla pod vrcholem Pico Refugio. Tato část může být za sněhu, či namrzlé skále, velmi nebezpečná a není možnost bezpečného sestupu bez lana a jištění. Taktéž bych nedoporučil jedincům trpícím závratí. Mírný sestup a traverz nás dovede do dalšího sedélka v hřebeni a poté postupně stoupajícím traverzem západní stranou hřebene na vrchol Cerro Navidad se skvělými výhledy (2 120m). Rozlehlý vrcholový hřeben nás povede k širokému kamennému kuloáru, kde se mohou vyskytovat firnová pole. Pokračujeme divokou stezkou kolem potoka, která je velmi zarostlá vegetací až k dřevěné lávce. Zde odbočíme doleva a stoupáme pěšinou cik-cak k laguně Negra a chatě Refugio Segre (Italia – 1 630m). Tento den je časově, i fyzicky, nejnáročnější a doba trasy je závislá na mnoha faktorech.

Poslední den sestup stejnou cestou od chaty k dřevěné lávce a poté po jasně viditelné cestě, nad potokem Goye, stále údolím až na silnici u osady Colonia Suiza. Přímo u cesty je autobusová zastávka. Celkový sestup od chaty cca. 5 hodin.

Ubytování a jídlo

Ubytování viz text, jídlo s sebou.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, oblečení do hor, spacák pro spaní na chatách, kompas, výškoměr či GPS, můžou se hodit mačky na sněhová pole

Přístup na začátek

lyžařské středisko Villa Catedral – pravidelná autobusová doprava ze San Carlos de Bariloche

Přístup z konce

Colonia Suiza – méně častá autobusová doprava do S. C. de Bariloche

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Počet lidí za rok (odhadem)

1000

Základní trasa

Villa Catedral – Refugio Frey - Refugio San Martin - Refugio Segre (Italia) - Colonia Suiza

Orientační rozpis po dnech

  1. Villa Catedral – Refugio Frey
  2. Refugio Frey – Refugio San Martin (Jakob)
  3. Refugio San Martin (Jakob) – Refugio Segre (Italia)
  4. Refugio Segre (Italia) – Colonia Suiza

Další možnosti túr v okolí

pokračování treku od laguny Negra k Refugiu López a sestupem k Puente López, což znamená prodloužení treku o jeden den

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: