Medvědí stezka (Karhunkierros) ve finském NP Oulanka
Treky

Medvědí stezka (Karhunkierros) ve finském NP Oulanka

Medvědí stezka neboli Karhunkierros trail je jednou z nejoblíbenějších turistických tras ve finském národním parku Oulanka. Vede asi 80 km, v kratší variantě 50 km, skrz hluboké jehličnaté lesy, podél meandrů řek a kolem vodopádů.

Oulanka NP – Finsko

Typ
2-denní, 3-denní, Dálkový trek
Stát
Finsko
Další státy
Finsko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
80 km
Nejvyšší bod
487 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Oulanka patří k nejstarším ve Finsku a rozkládá se jižně od polárního kruhu nedaleko města Kuusamo na východě země poblíž hranic s Ruskem, kde na něj navazuje národní park Paanajärvi. Většinu území parku pokrývají původní borové a smrkové lesy, ale také rašeliniště.

Medvědí stezka: Karhunkierros 

Karhu znamená ve finštině medvěd a taky jedno z nejlepších finských piv. Reálně by se ale trek měl jmenovat spíše po jiném tvorovi, a to komárovi. Právě ti vás budou doprovázet po celou dobu doslova v hejnech, koneckonců pokud se vydáte do Finska v létě, budete se na ně muset patřičně připravit téměř všude. V NP Oulanka ale o to více, jelikož Karhunkierros, Medvědí stezka, se vine celou dobu kolem řeky.

Ke vstupu do parku u osady Salla se nejsnáze dopravíte autem. Na trasu vycházíme večer asi okolo deváté hodiny, slunce je už o něco níž, ale my víme, že žádná tma ještě několik dnů nepřijde. Asi o půlnoci docházíme na místo jménem Taivalkongas, kde zůstáváme na noc ve velikém srubu s výhledem na řeku.

Stezka Karhunkierros vede podél řeky Oulankajoki a kopíruje její meandrovité zákruty, křižuje ji pomocí visacích mostů, poskytuje vyhlídky na její vodopády a čas od času ji opustí, aby se mohla vyšplhat vzhůru a ukázat nám tak říční tok z ptačí perspektivy. Oulanka, Finsko
Stezka Karhunkierros vede podél řeky Oulankajoki a kopíruje její meandrovité zákruty, křižuje ji pomocí visacích mostů, poskytuje vyhlídky na její vodopády a čas od času ji opustí, aby se mohla vyšplhat vzhůru a ukázat nám tak říční tok z ptačí perspektivy. Oulanka, Finsko

Harmonické meandry a zátoky

Další dny vede stezka podél řeky Oulankajoki a kopíruje její meandrovité zákruty, křižuje ji pomocí visacích mostů, poskytuje vyhlídky na její vodopády a čas od času ji opustí, aby se mohla vyšplhat vzhůru a ukázat nám tak říční tok z ptačí perspektivy. Na cestě je několik opravdu krásných míst, kde se vám bude tajit dech a budete si libovat v pohledu na harmonické zákruty koryta řeky, udivovat se nad hloubkou říčního údolí a představovat si, jak se severské lesy plazí až kamsi donekonečna.

Uprostřed parku je kemp a po cestě celá řada srubů na nádherných místech u zátok řeky, nouze o místa pro přespání tedy rozhodně nehrozí. Mnoho turistů právě kvůli komárům, kteří se někdy dostanou i dovnitř srubů, spává raději ve stanu.

Závěr stezky vedl těsně po břehu řeky Kitkajoki a napojil se na jednodenní značený okruh vedoucí po chodníčcích kolem mokřadů a po žebřících do skal. Z parku vycházíme po 50 km putování přímo přes kemp ve vesničce Juuma. Odtud se dá autobusem snadno dojet až k výchozímu bodu pro auto.

Delší trasa (dalších cca 30 km) pokračuje až do městečka Ruka jezernatou krajinou a přes hřeben s nejvyšším bodem treku – vrcholem Valtavaara (487 m).

Oficiální stránky treku:  www.nationalparks.fi/karhunkierros

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: