HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Mangapurua/Kaiwhakauka trek

Řeka Wanganui River se při své cestě z hor do Tasmanova moře vine mnohými údolími. V nižších oblastech je obklopena hustými lesy – a zde protéká srdcem národního parku Whanganui National Park (založen 1986).

NP Whanganui – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
3
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
40 km
Nejvyšší bod
663 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Řeka Wanganui River se při své cestě z hor do Tasmanova moře vine mnohými údolími. V nižších oblastech je obklopena hustými lesy – a zde protéká srdcem národního parku Whanganui National Park (založen 1986). Leží v centrální části Severního ostrova Nového Zélandu, nejbližšími městy jsou Wanganui a Taumarunui.

Hlavními vstupními branami k řece jsou Pipiriki, Ohinepane a Whakahoro. Treky vedoucí hustými nížinnými lesy, podél řeky i splouvání řeky samotné, jsou velmi populárními aktivitami. Mangapurua/Kaiwhakauka Trek prochází stejnojmennými údolími, mezi nimiž překonává hřebínek s nejvyšším bodem Mangapurua Trig (663 m). Obě říčky tvoří přítoky Whanganui River. Údolí mají rozdílný charakter: Mangapurua je otevřenější a širší, údolí Kaiwhakauka je užší a zvláště ve střední části najdeme mnoho úseků s relativně nedotčeným původním lesem.

Nenáročná stezka následuje staré cesty z dob osídlení (půda zde byla nabízena vojákům, kteří se účastnili první světové války, v době rozkvětu bylo v obou údolích celkem 46 farem). Trek je dobře udržovaný i značený.

Ubytování a jídlo

Přespání možné v chatě Whakahoro Hut na konci (začátku) treku, ostatní noci je nutné kempovat (je zde mnoho dobrých míst na stanování, někde jsou toalety a potůčky s pitnou vodou). Jídlo vlastní.

Potřebné vybavení

Běžná trekingová výbava, stan

Přístup na začátek

trek je možno jít z obou stran, z hlediska dopravy je výhodnější jej absolvovat v popsaném směru a k Mangapurua Landing se dopravit tryskovým člunem (v opačném směru je nutno mít člun dopředu zamluvený a být u přístaviště včas).

Přístup z konce

Konec silnice u Whakahoro je dostupný po silnici SH 4, odbočka v Owhango nebo Raurimu.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Mangapurua Landing - Bridge to Nowhere - Battleship Bluff - Bettjeman's - Johnson's - Mangapurua Trig - Kaiwhakauka Valley – Depot Bridge - Whakahoro Hut

Orientační rozpis po dnech

  1. Mangapurua Landing – Bettjeman
  2. Bettjeman – Mangapurua Trig
  3. Mangapurua Trig – Whakahoro Hut

Další možnosti túr v okolí

asi 15 minut za Mangapurua Trig je křižovatka cest Kaiwhakauka, Mangapurua a Raetihi- Ohura, trek pokračuje ostře doleva do údolí Kaiwhakauka, alternativní pokračování je dále po cestě Raetihi- Ohura.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: