Výstup na nejvyšší horu Maďarska Kékes
Treky

Výstup na nejvyšší horu Maďarska Kékes

Nejvyšší hora Maďarska, vrchol Kékes měří 1014 m a leží v pohoří Mátras na severu země. Těsně pod vrchol se dá dojet autem a za výhledy je potřeba vystoupat na rozhlednu.

Mátra – Maďarsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Vhodné jako cyklotrasa (novinka)
Stát
Maďarsko
Další státy
Maďarsko
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1014 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Maďarsko, pyšnící se Balatonským jezerem a rozlehlými vinicemi, není stejně jako země Beneluxu proslulé svými horami. Proto překvapí, že i tady nalezneme horu přes 1000 metrů vysokou, na které se dá dokonce lyžovat.

Na vrchol Kékes (1014 m) v pohoří Mátras na severu Maďarska jsem chtěl vyjet na kole. Bohužel jsem ale kvůli časovému zdržení v Tatrách jen jednoduše vyjel na parkoviště autem a posledních 200 metrů jsem hrdinně došel. Trochu se stydím, ale protože to tak udělá 95 % zdejších turistů, tak to jednou přežiju 😊.

Na vrchol jsem se dostal při východu slunce, což mělo nespornou výhodu v tom, že tam nebyli žádní turisté, a tak jsem si mohl užít vycházející slunce o samotě. Nevýhoda byla, že hora je pokrytá poměrně hustým lesem, a tak jsem na výhledy do okolí musel počkat další 4,5 hodiny, než se otevře místní rozhledna. Čekání se vyplatilo. Kromě výhledu z věže na místní sjezdovku a vinařský kraj jsem si také mohl dát typickou maďarskou pochoutku – langoš v jednom z otevřivších stánků.

Ochutnávka vín

Pohled do vinařské oblasti mě navnadil, abych místní víno ochutnal, a tak jsem si „vygooglil“ nejlépe hodnocené vinařství a tam jsem se také vydal. Vinařství Szöke Mátyás Pincészet bylo správnou volbou. Ukázalo se, že místní vinař vyhrál v posledním roce několik cen za nejlepší víno Maďarska a musím potvrdit, zejména jeho odrůda muškát byla vynikající.

Celkově však musím říct, že návštěva Maďarska a nejvyššího bodu Kékes by byla zajímavější na kole. Takto jsem nepodal žádný sportovní výkon a neměl jsem tak z výstupu nijak speciální radost.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: