Levada Ribeiro Frio – Portela na Madeiře: podél levád do nitra hor
Treky

Levada Ribeiro Frio – Portela na Madeiře: podél levád do nitra hor

Levada spojující osady Ribeiro Frio a Portela na ostrově Madeira je jednou z krásných jednodenních túr podél levád do nitra tohoto hornatého ostrova.

Madeira – Portugalsko

Typ
1-denní
Stát
Portugalsko
Další státy
Portugalsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
10 km
Nejvyšší bod
860 m n. m.
Převýšení
300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Malý hornatý ostrov uprostřed Atlantského oceánu je učiněným rájem milovníků hor s nádechem exotiky. Ilha da Madeira neboli Ostrov dřeva je od pevninské Evropy vzdálený přibližně tisíc kilometrů. Svůj název získal v 15. století od portugalských mořeplavců podle hustých lesů, které pokrývaly v tehdejší době většinu ostrova. Právě zbytky původních vavřínových lesů jsou jedním z unikátů Madeiry. Celý ostrov je jako stvořený pro pěší turistiku. Kam se tedy vypravit za neobyčejně krásnou krajinou ostrova přezdívaného také Květináč Atlantiku nebo Ostrov věčného jara?

Podél levád do nitra hor

Levády jsou jedním z unikátů Madeiry. Tyto zavlažovací kanály, kterými je ostrov doslova prošpikovaný, slouží jako tepny rozvádějící životadárnou vláhu z nitra ostrova na terasovitá políčka na jižním pobřeží. Severní část ostrova je totiž díky pasátům daleko bohatší na srážky, což se místní už od 16. století snažili vyřešit právě těmito zavlažovacími kanály.

Často si razí cestu skrz tunely pod skalními masivy, podél srázů a nesčetnými údolími bujnou vegetací. Úctyhodných celkových 2000 km levád dnes slouží místo zemědělským čím dá tím víc také turistickým účelům. Kdo neprošel některou z túr podél levád, jako by na Madeiře ani nebyl.

Bujným pralesem Madeiry

Oblast kolem Ribeiro Frio (860 m) patří k hojně vyhledávaným. Většina turistů odsud míří na 1,5 km vzdálenou snadno přístupnou vyhlídku Balcoes. Pokud máte štěstí a rozplynou se časté mlžné opary halící údolí, uvidíte z ní nejvyšší vrcholky ostrova – celý hřeben od Pico Ariero přes Pico Ruivo až po Pico das Pedras.

Naproti tomu podél levády do Furado, spojující Ribeiro Frio a Portelu (600 m), už vyrazí daleko méně lidí. Tato desetikilometrová trasa vede samým srdcem hor skrz sytě zelený subtropický les plný endemických druhů rostlin. Zdejší vlhké prostředí skvěle svědčí mimo jiné řadě druhů orchidejí.

Potřebné vybavení

běžné věci na turistiku

Přístup na začátek

Stezka se většinou chodí jednosměrně, problém s dopravou řeší autobus či taxi. Hlavní město ostrova Funchal a Ribeiro Frio spojuje autobusová linka č. 56, Funchal a Portelu pak č. 53.

Základní trasa

Levada Ribeiro Frio – Portela

Další možnosti túr v okolí

Panoramatické výhledy z nejvyššího vrcholu Pico Ruivo (3 varainty výstupu na vrchol najdete tady), túry podél dramaticky rozeklaných útesů východním na pobřeží nebo procházky kolem lévád del Norte či Caldeirão Verde… To jsou jen některá z lákadel ostrova Madeira, který se dá přejít během 10 dní také od východu na západ.

Tady je také tip, jaké treky stihnout během 14denního roadtripu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: