Levada Caldeirão Verde na Madeiře: podél levád skrz vavřínový les až do Pekelného kotle Caldeirao do Inferno
Treky

Levada Caldeirão Verde na Madeiře: podél levád skrz vavřínový les až do Pekelného kotle Caldeirao do Inferno

Levada Caldeirão Verde z vesničky Queimadas na ostrově Madeira je jednodenní trek podél levády skrz jeden z mála původních porostů vavřínových lesů až do skalní rokle Caldeirao do Inferno.

Madeira – Portugalsko

Typ
1-denní
Stát
Portugalsko
Další státy
Portugalsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
12 km
Nejvyšší bod
1150 m n. m.
Převýšení
300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Malý hornatý ostrov uprostřed Atlantského oceánu je učiněným rájem milovníků hor s nádechem exotiky. Ilha da Madeira neboli Ostrov dřeva je od pevninské Evropy vzdálený přibližně tisíc kilometrů. Svůj název získal v 15. století od portugalských mořeplavců podle hustých lesů, které pokrývaly v tehdejší době většinu ostrova. Právě zbytky původních vavřínových lesů jsou jedním z unikátů Madeiry. Celý ostrov je jako stvořený pro pěší turistiku. Kam se tedy vypravit za neobyčejně krásnou krajinou ostrova přezdívaného také Květináč Atlantiku nebo Ostrov věčného jara?

Podél levád do nitra hor

Levády jsou jedním z unikátů Madeiry. Tyto zavlažovací kanály, kterými je ostrov doslova prošpikovaný, slouží jako tepny rozvádějící životadárnou vláhu z nitra ostrova na terasovitá políčka na jižním pobřeží. Severní část ostrova je totiž díky pasátům daleko bohatší na srážky, což se místní už od 16. století snažili vyřešit právě těmito zavlažovacími kanály.

Často si razí cestu skrz tunely pod skalními masivy, podél srázů a nesčetnými údolími bujnou vegetací. Úctyhodných celkových 2000 km levád dnes slouží místo zemědělským čím dá tím víc také turistickým účelům. Kdo neprošel některou z túr podél levád, jako by na Madeiře ani nebyl.

Do Pekelného kotle

Levada Caldeirão Verde, vybudovaná v 18. století, vede z vesničky Queimadas nedaleko Santany do srdce madeirských hor a skrz jeden z mála původních porostů vavřínových lesů. Laurisilva neboli vavřínový prales, zapsaný v dědictví UNESCO, byl v dávné minulosti hojně rozšířený v celém Středomoří, dnes najdeme jeho zbytky pouze na makaronézských ostrovech (Kanáry, Azory a Madeira).

Dvanáctikilometrová trasa (tam i zpět) podél levády po velmi úzkých chodnících ústí v monumentální skalní rokli s jezírkem, do něhož padá úzká stuha vodopádu. Túru je možné prodloužit ještě o 2,5 km, které nás zavedou do „Pekelného kotle“ neboli Caldeirao do Inferno – další zelené rokle plné vodopádů.

Ubytování a jídlo

Po cestě není žádné občertvení ani ubytování.

Potřebné vybavení

Běžná výbava na turistiku a pevná obuv.

Přístup na začátek

Autem do Queimadas (parkoviště).

Základní trasa

Queimadas - Caldeirão Verde - Caldeirao do Inferno a zpět

Další možnosti túr v okolí

Panoramatické výhledy z nejvyššího vrcholu Pico Ruivo (3 varainty výstupu na vrchol najdete tady), túry podél dramaticky rozeklaných útesů východním na pobřeží nebo procházky kolem lévád del Norte či podél Levada Furado z Ribeiro Frio do osady Portela… To jsou jen některá z lákadel ostrova Madeira, který se dá přejít během 10 dní také od východu na západ.

Tady je také tip, jaké treky stihnout během 14denního roadtripu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: