Treky

Letní výstup na Westliche Simonyspitze přes Umbalkees

Pěkný ledovcový výstup na málo navštěvovaný vrchol Simonyspitze – i v tak známé oblasti jako je Venediger, můžete najít opuštěná místa.

Venediger gruppe – Rakousko

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec
Délka
15 km
Nejvyšší bod
3488 m n. m.
Převýšení
1100 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Od jezera pod ledovcem Umbalkees nejdeme přímou trasou na ledovec a do sedla Reggentörl, nýbrž vystoupíme po skalních plotnách zleva výše k ledovci, na který posléze v příhodném místě přetraverzujeme. Mezi trhlinami musíme prokličkovat až na příjemnější a plošší část ledovce, kudy také vede výstupová trasa na vrchol Dreiherrnspitze, který ovšem pouze míjíme a pokračujeme dále po ledovci směrem k oběma vrcholům Simonyspitze. Trasu je nutné vybírat s ohledem na stav ledovce. Traverzujeme tedy někde mezi skalami a neprostupnými trhlinami a seraky, které jsou v nižší, svažitější, části ledovce. Následuje pozvolnější a příjemnější výstup na skalnatý výběžek, kde se už otevírá doposud skrytý výhled na severní část pohoří. Poté zbývá traverz nad trhlinami a samotný strmější výstup na bílou čepici, která pokrývá vrchol Westliche Simonyspitze. Za pěkného počasí jsou odtud skvělé panoramatické výhledy. Sestupujeme pak stejnou cestou a následným traverzem, ve kterém se nyní držíme o něco níže, překonáme odtrh a poté pokračujeme dlouhým obloukem až pod sedlo Reggentörl, odkud po ledovci sestoupíme klasickou trasou až nad jezero, odkud jsme na tento okruh vyráželi.

Poznámka: podmínky na ledovci jsou (nejen) zde velice proměnlivé, může se dokonce stát, že v letech se špatnými sněhovými podmínkami, bude ledovec kvůli četným trhlinám v létě víceméně neprůchodný.

Oba vrcholy Simonyspitze jsou také zajímavým zimním skialpinistickým cílem.

Ubytování a jídlo

Kleine Phillipp Reuter Biwak

V okolí Clarahütte a Essener Rostocker-Hütte

Potřebné vybavení

Běžné turistické vybavení. Ledovcové vybavení.

Přístup na začátek

Přístup na popisované výchozí místo výstupu je možný z mnoha směrů – nejjednoduššeji údolím Umbaltal přes Clarahütte z údolí Virgental – ze Streden (Hinterbichl). Další možností je vystoupat ze stejného údolí (Virgental) údolím Maurertal k chatě Essener-Rostocker Hütte a dále přes Reggentörl na Umbalkees.
Z širšího hlediska se jedná o odbočku z Mittersill, průjezd Felber.Tauern tunelem (placený), v Matrei odbočka na Prägraten a dále údolím.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Jezero pod Umbalkees (pod bivakem Kleine Phillipp Router Biwak) - ledovec pod Dreiherrnspitze - Westliche Simonyspitze - pod Regentörl - jezero pod Umbalkees

Další možnosti túr v okolí

Navazující turistické trasy v okolí. Možný výstup na Dreiherrnspitze či jiné vrcholy v blízkosti.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: