Legendárním Hintergratem na Ortler
Treky

Legendárním Hintergratem na Ortler

Ortler (3905 m) je nádherná a veliká hora v italských Alpách. Po příjezdu do Suldy musíte opravdu zaklonit hlavu, abyste viděli její vrchol. Ortler je nejvyšší hora Tyrol a dřív i celého bývalého rakousko-uherského mocnářství.

Alpy – Itálie

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
16 km
Nejvyšší bod
3905 m n. m.
Převýšení
2100 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA IV a těžší

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Na vrchol Ortleru vede několik cest, z nichž nejznámější je asi normální výstupová trasa přes chatu Payerhütte. Mezi horolezecky zajímavější ale patří výstup přes hřeben Hintergrat (AD). Ale i sestup „normálkou“, který vás stejně nemine, je pořád lezením. Při špatném počasí je i orientačně náročný.

Jaký je ten superhřeben?

Hintergrat je malinko zvětralý, ale nebojte se, když budete našlapovat jako na vejcích, užijete si krásnou kombinovanou túru. Startuje se nekompromisně v 3:30 budíčkem na chatě Hintergrat Hütte. Nejtěžší úsek dosahuje obtížnosti IV, ale má pouhých 5 m a je tam nýt, skoba a kus řetězu na přichycení. Zbytek je lezení mixovým hřebenem, místy exponovaným. Obtížnost závisí i na sněhových podmínkách na hřebeni.

Jak tedy na něj?

Nastupuje se z chaty nejdřív po chodníčku s mužíky. Dál pokračujete suťoviskem. Cesta je zřetelná. Doporučuju si už tady pro jistotu nasadit helmu. Navazovaní není ještě potřeba. Suťovisko náhle končí a pod převiskem s malým bivakem se už většina lidí navazuje, protože odtud začíná lezení, podle podmínek po skále nebo po sněhu. Skála je poškrábaná mačkami a lezení s nimi tu není asi žádnou vzácností. Mixový terén navazuje na velké sněhové pole Oberes Knott. Po jeho přechodu a výstupu lehkým terénem se dostanete k jehle Signalkopf, kde je potřeba krátké slanění nebo stačí zajištěný sestup (rychlejší) a traverz přes asi tři nýty a nějaké hroty.

Nejtěžší úsek v koutku

Podle sněhových podmínek následuje hřebínek po sněhu nebo po rozrachtané skále až k nejtěžšímu místu výstupu – čtyřmetrovému, mnoha lezci ohlazenému otevřenému koutku se spárou (IV). Skoba, nýt a kus řetězu by vám měly pomoct vyškrábat se nahoru. Se stylem si nelamte hlavu. Dál pokračují pěkně vzdušné pasáže přes věžičky a kameny. Pro jištění stačí smyčky přes hroty.

Asi ve třetí čtvrtině výstupu následuje další sněhové pole, o hodně strmější než to první. Určitě bych tohle místo nepodceňoval. Budilo respekt. Ze sněhoviska pokračujeme zase do skály. Následuje několik lezeckých úseků obtížnosti asi III a mixový terén až na vrchol s nezbytným křížem. Díky bohu!

V případě startu z chaty v 4:30 můžete stát na vrcholu mezi 9. a 10. hodinou. Záleží na provozu na hřebeni, podmínkách a vašich schopnostech postupovat rychle.

Sestup z vrcholu „normálkou“ po ledovci může být náročný. Čekají vás pláně a trhliny. A ani skalní úseky nejsou zadarmo. Nepodceňujte orientaci!

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Lano min. 30 m, smyčky 120 cm, volné karabiny: šroubovací „HMS“ a „D“, alpské expresky, ledovcový šroub, sada prusíků, helma, cepín a mačky. Čelovka a lékárna bez debat.

Přístup na začátek

Od městečka Solda

Základní trasa

Solda - Hintergrat Hütte - Ortler

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Ortler normálkou

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: