Labská stezka: 1300 km podél Labe
Treky

Labská stezka: 1300 km podél Labe

1.300 km plných zážitků z Krkonoš k Severnímu moři s odbočkou do Prahy. Vydejte se podél jedné z nejkrásnějších evropských řek Labe a objevte její pramen i největší český soutok.

Krkonoše – Česko

Typ
7-10 denní, 11 a více denní, Vhodné jako cyklotrasa (novinka)
Stát
Česko
Další státy
Česko, Německo
Počet dní
30
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
1300 km
Nejvyšší bod
1320 m n. m.
Převýšení
654 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nechte se svést k neobyčejnému cykloturistickému putování podél řeky Labe. Labská stezka patří k nejpůvabnějším a nejrozmanitějším dálkovým cyklotrasám v Evropě. Od Severního moře přes Labské pískovce až do Polabí vás čeká 1300 km rozmanité a nedotčené přírody labských lužních lesů. Vydejte se na kole podél jedné z nejkrásnějších evropských řek a objevte Bránu do Čech i největší český soutok!

Labská stezka vás nebude nudit, středověká města i táhlé roviny se vystřídají se skalnatými pískovcovými a čedičovými srázy. Poznáte historii, architekturu i přírodu v jedinečném spojení. Navštivte historická sídla, vojenské pevnosti i romantické zámky, vyzkoušejte tradiční řemesla, svezte se vlakem, lodí či přívozem.

Podrobnosti o zajímavostech na trase a další praktické informace najdete na www.stezky.cz a www.labska-stezka.cz

Trasa Českem a Německem

Český úsek Labské stezky má 380 km (a dalších 80 km při využití odbočky do Prahy). Je značený jako cyklotrasa CT 2, částečně i česko-německým logem stezky stejně jako logem evropské trasy EuroVelo 7 – Sluneční trasy (Praha – Dolní Žleb) a EuroVelo 4 – Trasy střední Evropou (Lázně Toušeň – Kolín).

Svůj začátek má na hřebenech Krkonoš, kde Labe pramení a odtud prochází Podkrkonoším a přes Hradec Králové, Pardubice, Kolín, Poděbrady a Nymburk míří k Mělníku, kde můžeme od Mělnického zámku shlédnout na největší soutok na území Česka. Do Labe se tu vlévá Vltava a společně pokračují na sever: mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem vede cyklostezka zvlněnou krajinou Českého středohoří, v Děčíně Labe vstupuje do Labského kaňonu – nejhlubšího pískovcového kaňonu Evropy – který se táhne až po Hřensko.

Pokud se chcete podívat i do Prahy, odbočte u Lázní Toušeň po EuroVelo 4. Na Labskou stezku se pak napojíte zpátky Vltavskou cyklistickou cestu CT 7 přes Kralupy n. V. v Mělníku pod historickým zámkem.

V Německu je Labská stezka značena německou verzí loga Labská stezka (Elberadweg) a provede vás přes významná města, jako jsou Drážďany, Magdeburg až po přístavní Hamburg. Elberadweg končí v Cuxhaven na pobřeží Severního moře.

Labský kaňon - nejhlubší pískovcový kaňon Evropy.
Labský kaňon – nejhlubší pískovcový kaňon Evropy.

Technická náročnost

Povrch Labské stezky je většinou snadno sjízdný a asfaltový, v posledních letech byly vybudovány desítky kilometrů v bezpečném režimu cyklostezky, kam nemají přístup motorová vozidla. Díky rovinatému profilu a perfektnímu zázemí prověřených služeb s certifikací Cyklisté vítáni je stezka velmi vhodná pro uživatele všech kategorií včetně seniorů nebo rodin s dětmi.

PARTNERSTVÍ O.P.S

Dálkové cyklotrasy koordinuje Partnerství, o.p.s. Rozvoji šetrné turistiky, udržitelného cestovního ruchu a zklidňování dopravy s ohledem na životní prostředí se věnuje už víc než 20 let. Zakladatelem Partnerství, o.p.s je Nadace Partnerství, která pomáhá již 30 let lidem pečovat o životní prostředí a koordinuje celonárodní certifikaci Cyklisté vítáni, která označuje zařízení se skvělým zázemím pro cyklisty a cykloturisty.

Další cyklostezky v Česku

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: