Děčín outdoorově: pohodová cyklistika po Labské stezce, splouvání po Labi či feraty na Pastýřské stěně

Děčín outdoorově: pohodová cyklistika po Labské stezce, splouvání po Labi či feraty na Pastýřské stěně

Děčín je městem mnoha nej. S nadmořskou výškou pouhých 135 m je nejníže položeným městem v naší republice. Rozkládá se v samém srdci severních Čech po obou březích největší české řeky Labe uprostřed nejhlubšího pískovcového kaňonu Evropy. My vám představíme ty nej outdoorové aktivity, za kterými se do Děčína vydat!

Bezmála padesátitisícové okresní město leží v bezprostřední blízkosti rovnou tří chráněných lokalit s překrásnou a rozmanitou krajinou – národního parku Českosaské Švýcarsko, CHKO Labské pískovce a České středohoří. Okolí Děčína je jako stvořené pro aktivní odpočinek – ať už pro cyklistiku, projížďku na koloběžkách, splouvání na lodích či paddleboarding po Labi nebo lezení ferrat na Pastýřské stěně. Tady najdete pár tipů, jak strávit v Děčíně aktivně víkend, ale klidně i celý týden!

Labský kaňon po vodě i po souši

Labský kaňon – nejhlubší pískovcový kaňon Evropy – se táhne podél Labe od Děčína až po Hřensko. Po obou březích střeží klidně plynoucí tok řeky zubaté cimbuří pískovcových skal. Jejich tiché jehly se tyčí nad korunami stromů až do výšky 150 metrů. Výhledy na impozantní věže Labských pískovců si vychutnáte nejlépe ze dna kaňonu třeba během příjemné projížďky na kole, in-linech nebo v lodi.

Jako stvořená je pro objevování Labského kaňonu oblíbená Labská cyklostezka (č. 2 či mezinárodní Euro Velo 7), spojující pramen Labe s jeho ústím v Severním moři. Vine se centrem Děčína podél řeky těsně pod skalním ostrohem, na němž se tyčí dominanta města – děčínský zámek a dál Labským kaňonem do 13 km vzdáleného Hřenska. Po cyklostezce se však dá podél řeky pokračovat až do Německa – z Děčína je to příjemně po rovině 25 km do lázeňského Bad Schandau, něco přes 40 km do Pirny, asi 65 km do historického centra Drážďan a rovných 90 km do Míšně.

Zpáteční cestu vám může ušetřit vlak, ale pokud si chcete užít aktivního pobytu venku, nabízí se půjčit si raft nebo kánoi, splout po Labi na lodi a zpátky dojet na kole po cyklostezce. Úsek mezi Prostředním Žlebem a městečkem Schöna (15 km) je svým rovným povrchem ideální také pro in-liny.

Ferraty na Pastýřské stěně

Skalní masiv Pastýřské stěny se vypíná až 120 metrů nad hladinou Labe přímo na protějším břehu od děčínského zámku. Právě na něj jsou při lezení fantastické výhledy. V okrově zbarvené pískovcové stěně najdeme největší komplex zajištěných cest v Česku. Na celkem 16 ferratách si díky široké škále obtížností A/B až D přijde na své lezec každé úrovně.

Začátečníci, případně i starší děti, zkouší první feratové krůčky na cestách Vzpomínka (B) nebo Hladový poutník (B), ke středně obtížným patří Cesta do nebíčka, Spolčení hlupců či Tichá tolerance (všechny C), k nejnáročnějším se řadí cesta Pošetilost mocných (D), která prověří sílu i techniku lezce, nebo Frona (D), s exponovaným závěrečným převisem. Vděčným místem pro fotografie je dvanáctimetrový ocelový Karlův most v horní pasáži stěny.

Pokud vyrážíte na ferraty poprvé, je vhodné se nechat zasvětit do správné techniky jištění od zkušeného instruktora nebo horského vůdce. Vděčnou odměnou za výstup je posezení ve vyhlídkové restauraci přezdívané místními Nebíčko přímo na vrcholku Pastýřské stěny, z níž se otvírá úžasný výhled na celé město.

Feraty na Pastýřské stěně v Děčíně.
Feraty na Pastýřské stěně v Děčíně.

Děčínský Sněžník

Výlet na nejvyšší stolovou horu Českého Švýcarska – Děčínský Sněžník (723 m) si rozhodně nenechte ujít. Z krásné kamenné rozhledny s romantickým cimbuřím se po překonání 153 schodů otevře daleký výhled do všech světových stran. Obdivovat se odtud dá scenerie Českého středohoří i Česko-saského Švýcarska a zahlédnout se dá třeba Milešovka nebo Ještěd. Kromě rozhledny zamiřte za výhledy také na Drážďanskou vyhlídku na severozápadním okraji hory.

Na vrchol, vzdálený z Děčína asi 10 km, stoupá červená turistická trasa E3, která dál pokračuje přes obec Sněžník do skalního labyrintu Tiských stěn (dalších 8 km). Velkým zážitkem pro velké i malé je sjezd z Děčínského Sněžníku na koloběžkách. S větrem ve vlasech si užijete 11 km dlouhé klesání po cyklostezce č. 3017 lesem až na děčínské předměstí Bělá, odkud se po krátkém stoupání kolem Červeného vrchu spustíte až k Labi.

Skalní labyrint Tiských stěn nedaleko Děčína.
Skalní labyrint Tiských stěn nedaleko Děčína.

Zábava i pro děti

Až budete mít všech možných sportů po krk, vyrazte za kulturou. Dominantou Děčína je již zmíněný zámek nad soutokem Labe a Ploučnice. K jeho chloubám patří kromě barokní jízdárny také Růžová zahrada na severní zámecké terase – v 19. století jedno z nejznámějších rozárií v habsburské monarchii.

Děti pak nadchne třeba výlet do zoo s unikátní expozicí Rajské ostrovy s obřími akvárii nebo návštěva aquaparku. Za zastávku stojí také městské infomační centrum na nábřeží, kde si vychutnáte lahodnou kávu z místní rodinné pražírny.

Dominantou Děčína je zámek nad soutokem Labe a Ploučnice.
Dominantou Děčína je zámek nad soutokem Labe a Ploučnice.

Turistické informační centrum knihovna

Turistické informační centrum hlavní nádraží

Active Point Děčín

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: