HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Konec světa: Trek Hortonovými pláněmi na Srí Lance
Treky

Konec světa: Trek Hortonovými pláněmi na Srí Lance

  Trek až na konec světa. Hortonovy pláně nabízí zcela jinou podivanou něž tomu je v jiných částech Cejlonu.

Centrální vysočina, Hortonské pláně (Horton Plain – Srí Lanka

Typ
1-denní, 2-denní, 3-denní
Stát
Srí Lanka
Další státy
Srí Lanka
Počet dní
3
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
35 km
Nejvyšší bod
2100 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trek na Konec světa se bězně chodí v jednom dni. V tomto článku se dočtete, jak si z jednodenního výletu udělat třídenní přechod (pozn. red.)

Hortonovy pláně (též Hortonské pláně, anglicky Horton Plains) mají zcela jiný charakter než-li ostatní hory na Šrí Lance. Jedná se o mírně zvlněnou náhorní plošinu, která se rozkládá asi 20 kilometrů západně od městečka Haputale. Její povrch tvoří převážně travnaté plochy a ostrůvky vlhkého pralesa s neobvyklou vysokohorskou vegetací. V odlehlých zákoutích přežívá mnoho druhů divokých zvířat, např. jelen sambar a levhart. Z okraje tohoto zvláštního území ční druhá i třetí nejvyšší hora ostrova – Kirigalpotta (2395 m) a Tatapola (2359 m).

Poblíž vesničky Ohiya je tato zvláštní krajina zakončená strmým sedmisetmetrovým srázem, který dostal příhodné jméno Konec světa (World’s End). Tento přírodní div je cílem mnoha turistů. Málokdo se však na Hortových pláních zdrží déle. Přitom se jedná o patrně nejlepší místo pro pěší turistiku na celém ostrově, kde lze podniknout nenáročné túry opravdu nevšední přírodou. Jednou z možností je projít podél konce světa z východu na západ.

Tento trek začíná na nádraží Ohiya a po třech dnech končí u železniční stanice Pattipola. Z Ohiya jdeme nejdříve po silnici směrem na jih. Později odbočíme k západu k plantáži Udaviriya. Odbočka by měla být označena, ale nelze se na to spolehnout. Raději se občas přeptejte na cestu domorodců. Nejde o běžně užívanou trasu, takže zde jen sotva potkáte další turisty. Cílem první etapy treku je tzv. Konec světa chudého muže (Poor Man’s World’s End). Toto místo získalo své označení proto, že láká zejména cestovatele, kteří nechtějí platit drahé vstupné na „pravý“ Konec světa. Dříve sem šlo z Ohiya dojít též přes usedlost Giniheriya Lodge, ale nyní je tato zkratka uzavřena. Situace se pochopitelně může kdykoli změnit.

Každopádně druhý den pochodu budete místo Giniheriya Lodge míjet, neboť leží na trase k Far Inn, což je oficiální vstupní brána pro výlet na Konec světa, kde se platí vstupné. Nepochybně existují i další alternativy, jenž mohou využít šetřílkové a dobrodružné povahy. Vzkazy v hotelových knihách hostů v okolích městech jsou plné tipů, jak se dostat na Hortovy pláně jinými originálními cestami a jak se vyhnout placení vstupného na Konec světa.

Záleží jen na vás, zda se některým tímto doporučením necháte inspirovat. Ve Far Inn má v budoucnu vzniknout moderní návštěvnické centrum. Zatím zde stojí jen pokladna. Odtud začíná devítikilometrový okruh, který absolvuje většina běžných návštěvníků Hortonových plání. První zastávkou je Malý konec světa (Little World’s End). Následuje slavná vyhlídka Konec světa. Dále stezka pokračuje k vodopádu Baker a následně se stáčí zpět k Far Inn. Odtud je to necelé dvě hodiny chůze k nádraží Pattipola. Jdeme po silnici stále na sever, zabloudit není kde. Výhled do krajiny je v této části Srí Lanky bohužel velmi často zacloněn hustou mlhou, zejména v období dešťů (duben-září). Největší šanci pokochat se „konci světa“ máte za úsvitu. Načasujte si tedy proto vždy správně návštěvu všech vyhlídkových míst.

Ubytování a jídlo

Skromné ubytování lze sehnat u nádraží Ohiya. Solventní zájemci si mohou najmout solidní bungalovy od zprávy parku (nutno rezervovat předem). Nedaleko výchozího bodu ke Konci světa jsou dvě označená tábořiště, kde není nic než zdroj vody. Přestože lze některé potraviny dokoupit cestou, není na škodu vzít si podstatnou část proviantu sebou. Voda z přírodních zdrojů může být závadná, pijte proto raději jen balenou nebo převařenou (čaj).

Potřebné vybavení

Nepromokavá obuv, pláštěnka (pončo), hodí se vlastní stan.

Přístup na začátek

Vlakem do Ohiya

Přístup z konce

Návrat vlakem z Pattipola. Příležitostně lze využít i minibusy z Nuwara Eliya nebo Haputale

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Do parku se však platí poměrně vysoké vstupné.

Základní trasa

Udaviriya - Konec světa chudého muže – Konec světa – vodopád Baker – Far Inn

Orientační rozpis po dnech

  1. nádraží Ohiya – plantáž Udaviriya – Konec světa chudého muže
  2. Giniheriya Lodge – Farr Inn – Malý konec světa (Little World’s End)
  3. Konec světa – vodopád Baker – nádraží Pattipola

Další možnosti túr v okolí

Hortonovy pláně jsou jednoznačně nejlepším místem pro treking na celém ostrově Cejlon. Další zajímavé výlety do hor a na čajové plantáže lze podniknout v okolí městeček Nuwara Eliya a Ella. Populárním cílem zahraničních turistů a domácích poutníků je také slavný Adamův vrch

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: