Jiráskova cesta: z Broumovska přes Orlické hory až do Litomyšle
Treky

Jiráskova cesta: z Broumovska přes Orlické hory až do Litomyšle

Pohodová Jiráskova cesta vede z Broumovska přes Orlické hory až do Litomyšle. Tento přechod hor nepatří k nejnáročnějším, může to být vaše první zkušenost s dálkovými treky, kterou zvládnete i s dětmi a máte ho za humny!

Broumovsko, Orlické hory – Česko

Typ
7-10 denní, Dálkový trek, Hřebenovka, Túra vhodná pro děti
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
8
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
160 km
Nejvyšší bod
1115 m n. m.
Převýšení
3550 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Po stopách Aloise Jiráska projdeme přes Broumovsko, po hřebenech Orlických hor až do Litomyšle. Jiráskova cesta začíná v Broumově, kde autor Starých pověstí českých chodil na německé gymnázium. Překonáme táhlý hřeben Broumovských stěn s vyhlídkou na pískovcové skalní věže a sestoupíme do Police nad Metují, kde se zastavíme v Muzeu Merkuru a papírových modelů. Po proudu řeky Metuje pokračujeme do Jiráskova rodiště – města Hronov.

Stezka dál prochází Náchodem, odkud stoupá na Dobrošov (624 m), kde stojí Jirákova chata s rozhlednou, a opět klesá do osady Peklo, dějiště jedné z Jiráskových povídek. Jiráskova chata, stejně jako výletní restaurace Bartoňova útulna v Pekle, nesou rukopis slovenského architekta Dušana Jurkoviče, známého nápaditými barvenými stavbami v duchu lidové architektury. Proti proudu říčky Olešenky míří trasa do Olešnice v Orlických horách na severozápadním cípu Orlických hor. Za zastávku stojí rozhledna Šibeník nedaleko Nového Hrádku, postavená rekonstrukcí bývalé větrné elektrárny.

Nejkrásnější výhledy na celý hřeben Orlických hor je z rozhledny na Anenském vrchu.
Nejkrásnější výhledy na celý hřeben Orlických hor je z rozhledny na Anenském vrchu.

Asi 30 kilometrů dlouhý hřeben Orlických hor nabídne ticho lesů plných borůvčí a vřesu. Výhledy po zvlněných zalesněných hřebenech se dá pokochat z trojice rozhleden: na vrcholech Vrchmezí, Velká Deštná a Anenský vrch. Nejkrásnější část hřebenovky mezi vrcholem Homole a rozcestím Pěticestí vede po uzoučké stezce vinoucí se vrcholovými vřesovišti a po stráních posetých borůvčím i podmáčenými vrchovišti (lze obejít po cyklostezce – např. s dětským vozíkem). Na jihovýchodním cípu hřebene stezku kopíruje linie řopíků a menších bunkrů a vynechat bychom neměli dělostřeleckou tvrz Hanička, jednu z pěti dobudovaných tvrzí prvorepublikového opevnění.

Přes romantické, hluboce zařízlé údolí Divoké Orlice – Zemská brána, se stezka loučí s Orlickými horami a přes Jablonné nad Orlicí a Českou Třebovou míří do pentlí UNESCO ověnčené Litomyšle. Trasa dlouhá téměř 160 km s převýšením 3550 metrů je splněným snem milovníka turistických výzev a dlouhých putování.

Dálkové trasy Českem

Popsaná trasa lze vnímat jako rozcvičku před výpravou pro opravdové fajnšmekry. Krajem Kladského pomezí prochází také další dálkové trasy, z těch nejznámějších zmiňme alespoň Stezku Českem, stezky Via Czechia nebo Svatojakubskou cestu. Na viděnou v Kladském pomezí!

DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců, map a knih o Via Czechia (turistických, cyklistických  a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz 

Ubytování a jídlo

 • Na Jiráskově cestě je spousta možností, kde se můžete občerstvit a nabrat síly. V Hronově se můžete zastavit na prohlídku rodného domu Aloise Jiráska a najíst se v restauraci a kavárně Radnice.
 • V Náchodě si můžete vybrat z více možností, ale samozřejmě hřích by byl minout Jiráskovu chatu u Dobrošova.
 • Další občerstvení je možné v obci Nový Hrádek v restauraci Na Kovárně, která se nachází přímo na náměstí.
 • Na Šerlichu je možné se zastavit na oběd nebo rovnou přespat v Masarykově chatě.
 • Dále si můžete odpočinout v turistické chatě Čihák.
 • Komářova chata na Vás bude čekat na Suchém vrchu.

Přístup na začátek

Jiráskova cesta začíná v Broumově, kam se dostanete snadno vlakem.

Přístup z konce

Cesta končí ve městě Litomyšl – opět přístupné z vlaku.

Základní trasa

Broumov - Hronov - Nový Hrádek - Velká Deštná - Mladkov - Dolní Čermná - Litomyšl

Orientační rozpis po dnech

 1. Broumov – Hronov
 2. Hronov – Nový Hrádek
 3. Nový Hrádek – Kunštátská kaple
 4. Kunštátská kaple – Čihák
 5. Čihák – Mladkov
 6. Mladkov – Dolní Čermná
 7. Dolní Čermná – Litomyšl

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: