HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Jednoduchá procházka do Údolí pyramid v Bosně
Treky

Jednoduchá procházka do Údolí pyramid v Bosně

Dnešní velmi netradiční tip na výlet bude věnován všem turistům s badatelskou, vědeckou a přemýšlivou duší. Podíváme se na místo, o němž před několika lety psala média po celém světě – v Bosně totiž vědci objevili soustavu pyramid.

Hory Balkánu – Bosna a Hercegovina

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Bosna a Hercegovina
Další státy
Bosna a Hercegovina
Počet dní
1
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
5 km
Nejvyšší bod
766 m n. m.
Převýšení
250 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Visocké pyramidy

Veškerý zájem (nejen) archeologické společnosti na sebe před zhruba osmi lety strhla bosenská vesnička nedaleko Sarajeva jménem Visoko a nad ní stojící kopec s podobným názvem Visočica. Ten totiž až záhadně připomíná pyramidu svým pravidelným jehlancovitým tvarem – ačkoli je dnes kopec zarostlý trávou i vyšším porostem, linky jsou více než zřejmé a několik vědců i potvrdilo, že tak přímé tvary by zřejmě příroda vytvořit nedokázala (nicméně nutno dodat, že často žasneme, co příroda dokáže..)! Získala si název „pyramida Slunce“ a má výšku přes 220 metrů a délku stran přes 360 metrů, což je více než má Velká pyramida v Gíze. Již dříve byli občané vesnice i okolní lidé fascinování netradičním tvarem kopce, ale až nyní si skupina nadšenců začala klást důležité otázky – a co více, začala hledat i odpovědi.

Iniciátorem započatého výzkumu, který má za úkol přiblížit pravdu o tomto nálezu, se stal v roce 2005 bosenský spisovatel Dr. Semir Osmanagić , který téhož roku založil asociaci Arheološki park: Bosanska piramida Sunca (Archeologický park – bosenská pyramida Slunce). Do dnešní doby bylo objeveno dalších 7 pyramid a otevřen několikakilometrový podzemní tunel Ravne, jenž vede až pod pyramidu Slunce a v němž byly nalezeny různé zajímavé horniny a rytiny. Druhou nejvýznamnější pyramidou v údolí okolo vesnice Visoko se stala pyramida Měsíce s výškou přes 190 metrů a náhorní plošinou na jejím vrchu. Třetím důležitým jehlancem je pyramida Draka, která se dvěma předešlými tvoří rovnostranný trojúhelník. Nejde však o obnažené pyramidy, jako je tomu například v egyptském Údolí králů, nýbrž o terénní nerovnosti podobné pyramidám a skrývající tajemství, které se vědci a badatelé právě snaží rozluštit. Do výzkumu se zapojila po několika prezentacích současného stavu výzkumu i organizace UNESCO.

Trochu věděcky

Protože nejsem žádný učený geolog, ani věděc či badatel, natož pak geodet, odkáži vás s radostí na populárně-naučné články o návštěvě této lokality, které publikoval WM Magazín na svém webu i ve svém časopise a v nichž naleznete spoustu zajímavých informací a tvrzení.

  • článek o expedici za pyramidou Slunce naleznete zde
  • článek o pyramidě Měsíce naleznete tady

Pozorným čtenářům článků neunikne uveřejnění otitulkovaného dokumentárního snímku, jehož upoutávku je možné zhlédnout na tomto webu a nenaleznete tam pouze film jeden.

Bosenská Mona Lisa?

„Objev“ pyramid v údolí vesnice Visoko má za následek, že se někteří lidé hádají o pravosti či nepravosti důkazů a o tom, zda má výzkum vůbec smysl. Není se čemu divit, uznaný objev by přepsal světové dějiny – největší světová pyramida by byla v Evropě, ne v ráji pyramid – Egyptě.

Připomíná mi to osobně spor o Monu Lisu, o níž jedni tvrdí, že se usmívá a druzí, že se mračí, a tyto tábory se nikdy nesmíří – očividně došlo u Visoka k průlomovým nálezům a nebývalému výzkumu, který stojí na nadšení všech objevitelů a vědců. Na druhou stranu je dobře, že jsou ostatní kritičtí a tím přispívají k co nejpoctivějšímu a nejřádnějšímu výzkumu. Nelze tedy bezhlavě zavrhovat předložené důkazy, ale zase je ani ihned glorifikovat. Zřejmě to bude spor, jenž potrvá delší dobu – stejně jako u „úsměvu“ Mony Lisy. Výsledky výzkumu však netrpělivě očekává celý svět.

Až budete, vážení čtenáři, projíždět Bosnou, nebo tam budete plánovat výlet, nezapomeňte zahrnout do itineráře i toto magické a tajuplné místo – údolí Pyramid -, myslím, že rozhodně stojí za navštívení a bude tím nejlepším ozvláštněním návštěvy balkánské země!

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Jednoduše na Sarajevo. Visoko se nachází cca 30 km SZ směrem.

Základní trasa

Visoko - Visočica

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny – Maglič

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: