Jednodenní túra na horu Süke v Ázerbáidžánském Kavkazu
Treky

Jednodenní túra na horu Süke v Ázerbáidžánském Kavkazu

Přístup k hoře začíná v obci Lahic a vede nezančeným terénem po stezkách vyšlapaných ovcemi přes letní stanoviště pastevců do průsmyku kousek pod vrcholem hory Süke, z vrcholu rozhled na všechny strany včetně zasněžených třítisícovek v Ázerbájdžánské straně Kavkazu.

Kavkaz – Ázerbájdžán

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Ázerbájdžán
Další státy
Ázerbájdžán
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
13 km
Nejvyšší bod
2093 m n. m.
Převýšení
900 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výstup na vrchol hory Süke není pro průměrně trénovaného turistu náročný. Do sedla pod vrchole cesta prudce stoupá, terén je ale bez problémů schůdný. Problém je v tom (a to platí pro celý Ázerbájdžán), že žádné trasy nejsou značené a tudíž není značený ani tento výstup. Orientace jen pohledem, mapy rovněž nejsou. Začátek v obci Lahic je na jejím severním konci kam se dá od místa, kde se běžně parkuje a kam jezdí minibusy (jižní, spodní konec obce) dojít za 30 minut po místních ulicích neustále do kopce. Odbočku na konci Lahiče může ukázat místní průvodce Dadaš, jehož homestay je nedaleko od odbočky. Za obcí vede chvíli trasa po polní cestě, která ale za chvíli mizí a výběr další cesty už je jen na vás. Nestoupejte přímo k vrcholu (pokud ho nevidíte – mračna – tak nemá cenu ani vycházet, pokud tedy trasu neznáte) ale držte se spíš u řeky, projdete neudržovaným jablečným sadem, který se střídá s loukami a mokřinami, občas jsou znatelné ovčí stezky. U řeky naproti obci Ehen (leží na pravém břehu, vy jdete po levém) je neznatelný brod (n ajaře je v řece ještě dost vody) od kterého stoupá stezka směr průsmyk pod vrcholem. Je používána pastevci a jejich koňmi k cestě na letní pastviště. Tu se pokuste trefit a jděte po ní prudce do kopce, trasa se skrývá v porostu nízkých stromů. Minete letní pastviště (pozor na psy, pokud tam budou ovce, mohou být nebezpeční. Pokud u ovcí a psů nebude ovčák, zdaleka se psům vyhněte) a za ním jdete prudce až do průsmyku, odkud je na vrchol už asi jen 15 minut. Pastevecká stezka pokračuje dále na druhou stranu hřebene směrem k jihu do vesnic Sulut nebo Mücü na úpatí Kavkazu. Z vrcholu, který je holý, je rozhled na všechny strany, je vidět i hora Babadag, jedna z nejvyšších v oblasti (3629 m). Cesta zpět po stejné trase nebo lze jít směrem k východu a případně vystoupit i na hory Xat a Quzudosu s výškou přes 2200 m. Trasa vede opět tak, jak si ji vykoukáte v terénu.

Ubytování a jídlo

V obci Lahic je možnost se ubytovat v hotelích, penziónech i v soukromí. Možností stravvání je rovněž více, zásoby je možné dokoupit v místních marketech.

Potřebné vybavení

Běžné turistické vybavení, pohory do středně těžkého terénu, něco proti dešti a telefon když se ztratíte nebo náhle padne mlha – cesty neexistují a trasa není značená!

Přístup na začátek

Autem, minibusem.

Přístup z konce

Autem, minibusem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ne

Počet lidí za rok (odhadem)

Kromě pastevců - 20 (přechod hřebene na koních).

Základní trasa

Turistická vesnice Lahic - údolí řeky Cefele - průsmyk pod vrcholem - vrchol Süke (2093 m.n.m.)

Další možnosti túr v okolí

Babadag, Xat, Quzudosu, pevnosti Girdiman a Mücü, vodopád  za obcí Lahic, nepřeberné množství dalších vrcholů (min. 2000 m.n.m.) v okolí.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: