HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
HZS Ferrata na Martinské hole (obtížnost C)
Feraty

HZS Ferrata na Martinské hole (obtížnost C)

Malá Fatra – Slovensko

Nejvyšší bod
Veľká Lúka 1210 m n. m. m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C
Lanovky

ne

Celkový čas
4-5 hodin
Doba lezení

1 hodina

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tato nová zajištěná cesta na Slovensku není žádný „dolomitský extrém“, ale poklidná procházka po toku Pivovarskéh potoka. Můžeme ji rozdělit na dva varianty. První úsek je pro obě varianty stejný a nese obtíže A/B. Dále už se zajištěná cesta větví 1) obtížnost B, 2) obtížnost C.

Ferata je jednosměrná.

Příjezdové místo

osada Stráne, rozcestník a červená značka (49.0807047N, 18.8722433E)

Výchozí bod

Z parkoviště se dáte na červenou značku, kdy budete kopírovat tok Pivovarského potoka. Šest informačních tabulí vás bude doprovázet stezkou. Potok budete neustále křižovat přes dřevěné lávky. Po chvíli se objevíte na mýtince pod nástupem na zajištěnou cestu.

Sestup

Lesní silnička následuje za feratou. Dále pak modrou turistickou značkou k chatám Martinské hole. Následuje úsek přes cestu, který je značen žlutou značkou a klikatí se serpentinami do městské části Martin-Stráne, tedy východisko. Sestup je poměrně dlouhý (necelých 8 km).

Obtížnost (popis)

Úsek za A/B vás dovede do výšky 1100 m n. m. Tento úsek představuje cestu po kramlích a ocelových lanech. V místě, ke se potkávají dva potoky, jež vytváří Mlýnský potok, následuje zmiňované dělení. Pokud se dáte doprava vybrali jste si variantu o obtížích z C. Ty představují dva úseky. Prvním z nich je lehce převislý výšvih kolem vodopádu. Ten druhý se nachází zhruba v polovině cesty a má poloviční délku oproti předešlému úseku. Zajištěná cesta končí ve výšce 1200 m, kdy plynule přejdete v lesní stezku, která vás vyvede na vrcholové skále s křížem (je zde také vrcholová kniha).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: