Ferrata HZS na Martinské hole
Feraty

Ferrata HZS na Martinské hole

Via ferrata HZS vede soutěskou Pivovarského potoka v pohoří Malá Fatra a představuje technicky snadnou, i když poměrně delší horskou túru.

Malá Fatra – Slovensko

Nejvyšší bod
1290 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B, ferata C
Lanovky

ne

Celkový čas
4-5 hodin
Doba lezení

1 hodina

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tato zajištěná cesta na Slovensku není žádný „dolomitský extrém“, ale poklidná procházka podél toku Pivovarského potoka na Martinské hole na úbočí vrcholu Krížava (1456 m), druhé nejvyšší hory lúčanské Malé Fatry.

První úsek je pro obě varianty stejný (A/B) a vede po kramlích a místy se zajištěním ocelovými lany do výšky cca 1100 m n. m.

V horní části se v místě, ke se potkávají dva potoky, ferrata dělí na dvě varianty: obtížnost B (vlevo) a C (vpravo). Lehčí varianta pokračuje lehčím terénem až ke konci ferraty, kde přechází na lesní pěšinu. Těžší varianta vpravo obsahuje dva úseky obtížnosti C. Prvním z nich je lehce převislý výšvih kolem vodopádu. Ten druhý se nachází zhruba v polovině cesty a má poloviční délku oproti předešlému úseku. Zajištěná cesta končí ve výšce 1200 m, kdy plynule přejdete v lesní stezku, která vás vyvede na vrcholové skále s křížem (je zde také vrcholová kniha).

Ferata je jednosměrná.

Každoroční uzávěrka: 15.04. – 31.05. a 15.09. – 31.10.

Další ferraty na Slovensku

Ferrata HZS na Martinské hole vede korytem Pivovarského potoka také přes dvojici lanových mostů, Malá Fatra.
Ferrata HZS na Martinské hole vede korytem Pivovarského potoka také přes dvojici lanových mostů, Malá Fatra. Foto Jana Souralová,  IG @janasouralova

Příjezdové místo

osada Stráne, rozcestník a červená značka (49.0807047N, 18.8722433E)

Výchozí bod

Z parkoviště se dáte po červené značce, po níž budete kopírovat tok Pivovarského potoka. Šest informačních tabulí vás bude doprovázet stezkou. Potok budete neustále křižovat přes dřevěné lávky. Po chvíli se objevíte na mýtince pod nástupem na zajištěnou cestu.

Sestup

Po modré turistické značce dojdete k chatám Martinské hole. Následuje úsek po cestě, který je značen žlutě a klikatí se serpentinami zpátky k parkovišti v obci Martin-Stráne. Sestup je poměrně dlouhý (necelých 8 km) a zabere 1,5-2 h.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: