Hřebenovka přes Veliko Špičje nad dolinou Triglavských jezer
Treky

Hřebenovka přes Veliko Špičje nad dolinou Triglavských jezer

Ostrý hřeben mezi vrcholy Veliko a Malo Špičje se tyčí nad Dolinou Triglavských jezer v Julských Alpách. Přechod po jeho žiletce je méně chozenou avšak úchvatně panoramatickou horskou túrou.

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
7 km
Nejvyšší bod
2398 m n. m.
Převýšení
750 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA I, úseky s řetězy či lany, ferata B/C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Méně známá, ale rozhledově velkorysá hřebenová ferrata / trek, kde moc lidí nepotkáte. Soukromí, ale ne moc pevno pod nohama. Trasa je na mapy.cz značená jako via ferrata, za celou trasu vám ale nabídne nanejvýš 2 souvislé metry lana a na prstech jedný ruky spočítáte kolíky.

Hodně strmý je úvodní úsek z Doliny Triglavskih jezer – stoupá se 600 metrů výškových na cca 2,5 km. Z vrcholu je to 2,5 km vostrá hřebenovka na Malo Špičje. Špičje se tomu říká dost trefně, masiv má dost ostrý úhel, tak máte krásný pohledy na všechny strany. Většinu času ale stejně musíte dávat extra bacha na trasu, moc oddechových pasáží nenabízí. Z Malo Špičje pak začnete lézt rovnou dolů k chatě Zasavska koča na Prehodavcih.

Nalehko dobrý, výhledy jsou majestátní, ale s větší bagáží začátečníkům opravdu nedoporučuju, kvůli těžišti.

Ideální jako okruh z chaty Koča pri Triglavskih jezerih – sestup dolinou kolem jezer, nebo v rámci vícedenního přechodu/okruhu kolem doliny Triglavských jezer po chatách.

Ubytování a jídlo

Na jižním okraji údolí stojí chata Koča pri Triglavskih jezerih (1 685 m, majetek PD, kapacita 200 lůžek, otevřeno od konce června do půlky října, tel. +386 40 620 783).

Na severním konci hřebenovky leží  Zasavska koča na Prehodavcih (2 071 m, majetek PD, kapacita 39 lůžek + 16 lůžek v zimním bivaku, v provozu 1. 6.–30. 9., tel. +386 51 614 781).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: