Hohe Wand – Grosse Kanzel (turisticky)
Treky

Hohe Wand – Grosse Kanzel (turisticky)

Hohe Wand – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1052 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

První vpravdě alpský masív Guttensteinských Alp se ještě jako skutečné Alpy netváří. Táhlé zalesněné hřebeny jsou jen tu a tam zpestřeny bíle svítícími skalami, nejvyšší vrcholy stěží překonávají hranici 1 000 m. Právě „Vysoká stěna“ – Hohe Wand je z těchto sporadicky se vyskytujících skalních útvarů nejvíce vyhledávaná a navštěvovaná. Nutno podotknout, že ačkoli ještě nejsme ve skutečně horském terénu, jedná se o místo velmi příjemné. Nad kobercem utkaném z voňavých borovicových lesů se tyčí k nebi dlouhý bělostný pás vápencových stěn, krajina tichá a zasněná.

Ponechejme hned v úvodu stranou všechny zajištěné cesty a vydejme se na temeno Hohe Wand docela obyčejným turistickým chodníkem, jenž je součástí takřka 900 km dlouhé dálkové cesty Niederösterreichische Rundwanderunge. Tato „hřebenová“ stezka přechází napříč celým masívem Hohe Wand v délce více než 25 km a dovoluje v rámci jednodenní vydatné túry poznat celý tento skalnatý val. My do hor vstoupíme od obce Grünbach am Schneeberg.

Nejkratší, ale také nejprudší výstup vede v blízkosti sedačkové lanovky z místní části Neusiedl am Walde. Po zn. cestě č. 206 jdeme nejprve po lesní cestě, u penzionu a kříže Toni Seiser odbočíme vlevo a obloukem stoupáme k vrcholu Grosse Kanzel. Přestože nejsme v bůhvíjakých horách, značení je dosti chaotické a množství různobarevných značek se všelijak kříží a nevyzná se v nich ani domorodec. Přesto je cesta celkem jednoznačná a po hodině a půl jsme u restaurace Wilhelm-Eichert Hütte na jednom z nejvyšších vršků Hohe Wand. V mapách je sice zaznačen kruhový rozhled, ale ve skutečnosti tomu tak není. Jediným dobrým vyhlídkovým místem a to ještě omezeným směrem na jihozápad je terasa restaurace u chaty, která je sice volně přístupná, přesto je vhodnější na chvíli usednout a něco menšího si objednat.

Sestup vedeme cestou Piestingtaler Rundwanderweg přes nejvyšší, ale zcela zalesněný vrchol hřebene Hohe Wand – Plackles (1 132 m). U velkého kříže Rastkreuz se cesty dělí. Zatímco Piestigtalská stezka odbočuje vpravo do stejnojmenného údolí, my scházíme ostře vlevo dolů mezi geometricky vzorně postavené domky obce Grünbach. 

Ubytování a jídlo

Přímo na vrcholu Grosse Kanzel stojí chataWilhelm Eichert Hütte(1 052 m, majetek ÖTK, kapacita 35 + 65 lůžek, otevřeno celo- ročně, tel. 0043 2637 2258). Nedaleko odtud stojí chataHubertushaus(946 m, majetek OeAV, kapacita 45 míst, otev- řeno 1. 3. – 7. 1., tel. 0043 2620 2873). Na severovýchodním okraji Hohe Wand najdeme pěknou dřevěnou chatuHer- gottschnitzerhaus(826 m, majetek ÖTK, kapacita 55 míst, otevřeno celoročně, tel. 0043 2638 8228). Poslední turisticky zajímavou chatou oblasti je soukromá Hochkogelhaus(932 m, kapacita 68 míst, otevřeno celoročně). Stavení je vzdáleno zhruba hodinu pěšího pochodu od chaty Hubertushaus. 

Potřebné vybavení

Mapy: ÖK č. 75 1:50 000, Kompass č. 210 Wiener Hausberge 1:35 000, f&b Atlas Wiener Hausberge 1:50 000

Přístup na začátek

Z dálnice A 1 (Wien – Graz) sjedeme výjezdem Wöllersdorf na silnici č. 21 do obce Markt Piesting. Odtud vyhlídkovou silnicí do obce Stollhof přímo pod stěny Hohe Wand. Kilometr jižněji od Stollhofu odbočuje horská placená cesta (1,45/osoba) až na horní plató masívu Hohe Wand. Cestou krásné pohledy na kolmé srázy vápencových stěn. U hos- tince Fruth a Wiesser parkoviště, konec silnice je u lokality Wandeck u chaty Herr- gottschnitzerhaus ve výšce 826 m (opět několik parkovišť). Výjezd možný rovněž linkovým autobusem. Nejbližší železniční stanice je ve Winzendorfu (8 km jižně) nebo přímo v Grünbachu (trať W. Neustadt – Puchberg am Schneeberg).

Základní trasa

Grünbach am Schnee- berg – Grosse Kanzel 2–2,5 hod. – Plackles 0,5 hod. – Rastkreuz 0,5 hod. – Grünbach am Schneeberg 1 hod. Celkem 4,5–5 hod.

Další možnosti túr v okolí

Mimo zcela snadných turistických cest vede příkrými skalnatými stě- nami Hohe Wand spousta „klettersteigů“ snad všech stupňů náročnosti. Od jednoduchých a krátkých, jen místy zajištěných tras, až po značně obtížné a exponované výstupy. 

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: