Hohe Wand ferratou Wildeneuersteig
Feraty

Hohe Wand ferratou Wildeneuersteig

Hohe Wand – Rakousko

Nejvyšší bod
1052 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C/D

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Malá skalní oblast Hohe Wand nedaleko hlavního rakous- kého města Vídně slouží jako ideální tré- ninkové místo pro přípravu na náročné cesty Centrálních Alp. Jedná se o takřka 10 km dlouhou prosluněnou skalnatou stěnu, jíž vede několik krátkých zajiště- ných cest nejrůznější náročnosti. Ale také obyčejný turista – pěšák zde najde mnoho odpočinkových tras, které mohou být dobrým relaxem po působení ve vyšších pohořích Alp. Nejvyšší vrchol Grosse Kan- zel je velmi navštěvovaným cílem s horskou chatou na vrcholu, ale jen s omezeným výhledem. 

Cesta je pojmenována po jednom z objevitelů lezeckých možností ve stěně Hohe Wand – faráři Aloisi Wildenauerovi. Jedná se původně o slaňovací cestu, která byla v r. 1919 opatřena ocelovými kramlemi (fixní ocelová lana zde zcela chybí) a patří tak k jedněm z nejtěžších cest v oblasti (obtížnost C/D, pomocné jisticí lano vhodné). Nalezení nástupu cesty není snadné (ostatně jako takřka u všech jištěných cest v masívu Hohe Wand).

Jakmile překonáme spodní část Springessteig, přejdeme po chodníku obepínajícím celou stěnu (modré značky). Dáme se vlevo ke skále, až narazíme na dvě šipky (chabě čitelný nápis Turmsteig). Po červených a modrých tečkách stoupáme vzhůru až k místu, kde se značení dělí (po zhruba 100 m). Modré tečky vedou doleva k traverzové cestě, my však sledujeme červené tečky až ke skále s nápisem T+W. Na trasu Wildenauersteig nás navigují šipky vpravo (tabule).

Nástup je veden skálou obtížností B/C za vydatné pomoci dobrých stupů až k osamělé borovici. Teprve zde začínají skutečné obtíže. Výstup je veden nejprve po silných kramlích, následuje vzdušný traverz v hladké skále (dvě hodně od sebe vzdálené kramle) a těžký žleb s opět značně od sebe vzdálenými kramlemi. Před vstupem do komínu odpočinkové místo a kniha výstupů. Průchod komínem je znesnadněn vklíněným balvanem (lze přelézt pouze bez batohu).

Závěr již není příliš obtížný, konec cesty je označen tabulí na borovici. Pohodovým chodníkem můžeme zakrátko dojít k vrcholu Grosse Kanzel, nebo sejít zpět po lehké jištěné cestě Springessteig. 

Příjezdové místo

Z dálnice A 1 (Wien – Graz) sjedeme výjezdem Wöllersdorf na silnici č. 21 do obce Markt Piesting. Odtud vyhlídkovou silnicí do obce Stollhof přímo pod stěny Hohe Wand. Kilometr jižněji od Stollhofu odbočuje horská placená cesta (1,45/osoba) až na horní plató masívu Hohe Wand. Cestou krásné pohledy na kolmé srázy vápencových stěn. U hos- tince Fruth a Wiesser parkoviště, konec silnice je u lokality Wandeck u chaty Herr- gottschnitzerhaus ve výšce 826 m (opět několik parkovišť). Výjezd možný rovněž linkovým autobusem. Nejbližší železniční stanice je ve Winzendorfu (8 km jižně) nebo přímo v Grünbachu (trať W. Neu- stadt – Puchberg am Schneeberg).

Výchozí bod

Neusiedl am Walde

Výstup

Nástup je veden skálou obtížností B/C za vydatné pomoci dobrých stupů až k osamělé borovici. Teprve zde začínají skutečné obtíže. Výstup je veden nejprve po silných kramlích, následuje vzdušný traverz v hladké skále (dvě hodně od sebe vzdálené kramle) a těžký žleb s opět značně od sebe vzdálenými kramlemi. Před vstupem do komínu odpočinkové místo a kniha výstupů. Průchod komínem je znesnadněn vklíněným balvanem (lze přelézt pouze bez batohu). Závěr již není příliš obtížný, konec cesty je označen tabulí na borovici.

Sestup

Pohodovým chodníkem můžeme zakrátko dojít k vrcholu Grosse Kanzel, nebo sejít zpět po lehké jištěné cestě Springessteig.

Obtížnost (popis)

obtížnost C/D, pomocné jisticí lano vhodné

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: