Hohe Wand ferratou Hanselsteig
Feraty

Hohe Wand ferratou Hanselsteig

Hohe Wand – Rakousko

Nejvyšší bod
1052 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B
Celkový čas
2-3 hodiny
Doba lezení

1,5h

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Malá skalní oblast Hohe Wand nedaleko hlavního rakous- kého města Vídně slouží jako ideální tré- ninkové místo pro přípravu na náročné cesty Centrálních Alp. Jedná se o takřka 10 km dlouhou prosluněnou skalnatou stěnu, jíž vede několik krátkých zajiště- ných cest nejrůznější náročnosti. Ale také obyčejný turista – pěšák zde najde mnoho odpočinkových tras, které mohou být dobrým relaxem po působení ve vyšších pohořích Alp. Nejvyšší vrchol Grosse Kan- zel je velmi navštěvovaným cílem s horskou chatou na vrcholu, ale jen s omezeným výhledem. 

Jednu z nejpěknějších, přitom stále ještě snadnou cestu ve stěnách Hohe Wand najdeme v blízkosti osady Loderhof (cca 11 km severovýchodně od Grünbachu). Nástupu na zajištěnou cestu Hanselsteigdosáhneme nejpohodlněji, pokud půjdeme po mýtné cestě na Hohe Wand. Po 2,5 km od domku s mýtnicí dojdeme k první serpentině. Krásné zpětné pohledy do kolmých stěn střední části Hohe Wand. Odbočíme vpravo do lesa (po 300 m vlevo od cesty má svůj počátek další hezká cesta Leitersteig) a za necelou půlhodinku dojdeme k červeně označené odbočce na Hanselsteig. Tato cesta pochází již z roku 1911, kdy ji vytyčil jistý Johann Hansel, klempířský mistr. Zhruba v polovině výstupu nás čeká perfektní odpočinkové místo. Tím je velký skalní výklenek Karnischstüberl s dřevěnou lavičkou a ocelovým zábradlím. Rozhodně usedněme do stínu skalního převisu a vychutnejme si defilé líbezné a milé krajiny pod námi. Barevná políčka s rozsetými vesnicemi jsou zarámovány zelenými huňatými kopci masívu Dürrenberg. Krásný a pokojný kraj. Ani v druhé půli cesty nás nečeká žádné drama, a tak za 2 hodiny jsme u hostince Hanselsteighaus. Zpět do údolí sejdeme buď po asfaltové cestě, nebo zajištěnou cestou Leitersteig (snadné).

Příjezdové místo

Z dálnice A 1 (Wien – Graz) sjedeme výjezdem Wöllersdorf na silnici č. 21 do obce Markt Piesting. Odtud vyhlídkovou silnicí do obce Stollhof přímo pod stěny Hohe Wand. Kilometr jižněji od Stollhofu odbočuje horská placená cesta (1,45/osoba) až na horní plató masívu Hohe Wand. Cestou krásné pohledy na kolmé srázy vápencových stěn. U hos- tince Fruth a Wiesser parkoviště, konec silnice je u lokality Wandeck u chaty Herr- gottschnitzerhaus ve výšce 826 m (opět několik parkovišť). Výjezd možný rovněž linkovým autobusem. Nejbližší železniční stanice je ve Winzendorfu (8 km jižně) nebo přímo v Grünbachu (trať W. Neu- stadt – Puchberg am Schneeberg).

Výchozí bod

Loderhof

Výstup

Nástupu na zajištěnou cestu Han- selsteigdosáhneme nejpohodlněji, pokud půjdeme po mýtné cestě na Hohe Wand. Po 2,5 km od domku s mýtnicí dojdeme k první serpentině. Krásné zpětné pohledy do kolmých stěn střední části Hohe Wand. Odbočíme vpravo do lesa a za necelou půlhodinku dojdeme k červeně označené odbočce na Hanselsteig. Tato cesta pochází již z roku 1911, kdy ji vytyčil jistý Johann Hansel, klempířský mistr. Zhruba v polovině výstupu nás čeká perfektní odpočinkové místo. Tím je velký skalní výklenek Karnischstüberl s dřevěnou lavičkou a ocelovým zábradlím. Ani v druhé půli cesty nás nečeká žádné drama, a tak za 2 hodiny jsme u hostince Hanselsteighaus

Sestup

Zpět do údolí sejdeme buď po asfaltové cestě, nebo zajištěnou cestou Leitersteig (snadné)

Obtížnost (popis)

Topo dostupné na Bergsteigen.com:

www.bergsteigen.com/fileadmin/userdaten/tour/topo/7485/hanselsteig-klettersteig-hohe-wand-topo.jpg

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: