Grosses Wiesbachhorn (3564 m) – výstup na žraločí ploutev Vysokých Taur
Treky

Grosses Wiesbachhorn (3564 m) – výstup na žraločí ploutev Vysokých Taur

Vrchol Grosses Wiesbachhorn v sobě spojuje eleganci a krásu. Nachází se ve Vysokých Taurách ve skupině Großglockneru. Výstup na něj představuje poctivou VHT túru se vším všudy.

Vysoké Taury/Hohe Tauern, Alpy – Rakousko

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
15 km
Nejvyšší bod
3564 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výhodou výstupu na něj je především absence ledovce. To však neznamená, že se při výstupu nebudete pohybovat na strmých sněhových nebo suťových svazích. K výstupu se běžně používá lano, cepín a mačky.

Kolem přehrady Mooserboden

Po zaparkování v parkovacím domě Kesselfall (zdarma) pokračujte pěšky nebo autobusy na přehradu Mooserboden. Přejdete její hráz. Můžete navštívit malé muzeum o historii budování této soustavy přehrad. Pak už vás čeká asi dvouhodinový výstup na chatu Heinrich Schwaiger Haus (2802 m). Na začátku sezóny se může jednat o nepříjemný výstup. Rozviklané sloupky v traverzech nebudí velkou důvěru.

Exponované pasáže na hřebeni

Druhý, vrcholový den vás z chaty čeká asi tří až čtyřhodinový výstup, který začíná strmějším žlábkem s ocelovými lany. Pár vzdušnějších míst přechází v hřebenovou část nazývanou Kaindlgrat.

Po překonání Oberer Fochezkopf vstoupíte na pseudoledovec Teufelsmühlkees. Podle sněhových podmínek pokračujete buď po sněhu, nebo po suti. Vrcholový hřebínek je opravdu exponovaný.

Od vrcholového kříže vás čekají výhledy na Großglockner, Großvenediger a nižší vrcholy jako jsou Klockerin nebo Bratschenkopf. Přes poslední uvedené vrcholy by bylo možno pokračovat velkolepou vícedenní hřebenovkou až na Oberwalderhütte a pod vrcholem Hohe Riffl pak projít zpět k přehradě Mooserboden.

Ubytování a jídlo

Heinrich Schwaiger Haus (2802 m)

členové Alpevereinu mají na ubytování slevu (více o členství a výhodách zde)

Potřebné vybavení

lano, cepín, mačky, sedák, základní sada karabin a 1x 120 cm šitá smyčka, prusíky, mapa, buzola a navigace. Lékárnička a čelovka vždy. Mohou se hodit trekové hole.

Přístup na začátek

Vzdálenost z Prahy: 550 km
Výchozí bod: přehrada Mooserboden (konečná stanice spec. autobusu)

Základní trasa

Kesselfall - přehrada Mooserboden - Heinrich Schwaiger Haus (2802 m) - Kaindlgrat - Großes Wiesbachhorn (3564 m) a zpět

Orientační rozpis po dnech

1. den: parkoviště Kesselfall – přehrada Mooserboden – Heinrich Schwaiger Haus (2802 m)

2. den: Heinrich Schwaiger Haus (2802 m) – Kaindlgrat – Großes Wiesbachhorn (3564 m) a zpět na parkoviště parkoviště Kesselfall

Další možnosti túr v okolí

Přes Klockerin nebo Bratschenkopf by bylo možno pokračovat velkolepou vícedenní hřebenovkou až na Oberwalderhütte a pod vrcholem Hohe Riffl pak projít zpět k přehradě Mooserboden.

Výstup na sněžnou horu Johannisberg ve skupině Glockneru.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: