Grosser Priel od Almtaler Haus
Treky

Grosser Priel od Almtaler Haus

  Pohodový trek  na nejvyšší horu pohoří Totes Gebirge. Úžasné výhledy .

Totes Gebirge – Rakousko

Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
32 km
Nejvyšší bod
2515 m n. m.
Převýšení
1800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Při rozhodování kam vyrazit v poslední říjnové dny do hor, tak padla volba na Grosser Priel v Totes Gebrige. Sháníme nezbytné informace o ubytování a počasí. Vzhledem k naší volbě dobýt vrchol severní cestou, rezervujeme ubytování v horské chatě Welser Hütte. Chata v té době již měla být uzavřena, ale vzhledem k pěknému počasí měli otevřeno.

Po brzkém vstávání a odjezdu z Prahy směřujeme přes hranice do rakouského městečka Habernau.  V plánu bylo nechat auto u chaty Almtaler Haus. Vzhledem k uzavřené cestě jsme nechali auto na parkovišti o několik kilometru dál. Rychle se zabalíme a vyrážíme údolím k chatě.  V podzimním lese potkáváme několik zmijí, které se ztrácejí ve spadaném listí. Na konci údolí se dostáváme pod masivy hor a v dálce zahlídneme dnešní cíl naší cesty – Welser Hütte. Při pohledu na stěnu si říkáme kudy asi vede cesta. Odpověď na naši otázku dostaneme při stoupání serpentinami lesem a pak suťoviskem. Na konci výstupu zakopneme o chatu. Shazujeme batohy, objednáváme zasloužená piva a z houpací lavičky pozorujeme údolí, kterým jsme sem přišli.

Pomalu se nám zatahuje a slunce se schovává za hřebeny hor. Pro nás to znamená rychle si udělat večeři před chatou.  Po rychlém ale vydatném jídle z našich batohů, si dáváme ještě další pivo a studujeme další část výstupu. Od jedné skupinky se dozvídáme potřebné informace o stavu cesty. Nakonec dopíjíme a jdeme spát za vydatného bubnování deště do střechy.

Ráno vstáváme brzo. Rychlá snídaně  a vyrážíme na cestu. Cesta vede nadále suťoviskem až na rozcestník mezi Grosser Prielem a Schermbergem. Mezitím se nádherně vyjasnilo a sluníčko svítilo „o stošet“.  Odbočujeme k Prielu, vystoupáme posledních několik  desítek výškových metrů, přeběhneme závěrečný hřebínek až k červenému kříži, který zdobí vrchol Grosser Prielu – nejvyšší horu Totes Gebirge. Rychle oblékáme bundy, protože vítr je tu opravdu studený. Dáváme malou svačinu, vrcholové foto a pomalu se vracíme zpět cestou, kterou jsme sem přišli.

Docházíme k chatě, kde si vyzvedáváme zbytek našich věcí. Ochutnáme ještě místní polévku a vychutnáváme nádherný výhled na slunci. Brzo si však uvědomíme, že nás čeká ještě sestup. Za občasného uklouznutí či stržení malé kamenné laviny, sejdeme do údolí. Odtuď již pohodovou chůzí docházíme k Almtaler Haus. Malá svačinka a opět vyrážíme. Po cestě nás dojíždí auto s rodinkou a holky se rozhodnou je stopnou. Po krátké domluvě házíme batohy do kufru a sami se naskládáme do auta.  Za chvíli nám zastaví u parkoviště, kde nás vyloží u našeho auta. Rychle naložíme, zadáme do navigace trasu a vyrážíme směr Praha.

Ubytování a jídlo

Welser-Hütte

Během léta je chata otevžena. Vaří se. Nutná rezervace ubytování.

http://www.welserhuette-gruenau.com/

Potřebné vybavení

Během léta není nic potřeba.

Přístup na začátek

Almtaler Haus
Pokud není cesta kvůli lovu uzavřena. Potom je nutné vyrazit z parkoviště o 5 km dále.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Rezervace ubytování

Počet lidí za rok (odhadem)

hodně

Základní trasa

Almtaler Haus - Welser-Hütte - Grosser Priel - Welser-Hütte - Almtaler Haus

Orientační rozpis po dnech

1. den – Almtaler Haus – Welser-Hütte

2.den – Welser-Hütte – Grosser Priel – Welser-Hütte- Almtaler Haus

Další možnosti túr v okolí

Spitzmauer

Schermberg

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Barča

Ahoj, myslíš že by se to dalo dát za jeden den? Z Almtalerhausu na Priel? A žádná ferratka po cestě, zvládne to i začátečník? Popřípadě nějaký zkušenosti se Spitzmauerem a Schermbergem? Díky 🙂

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: