Graustock Klettersteig
Feraty

Graustock Klettersteig

Výstup na vrchol Graustock se vám odmění krásnými výhledy na okolní vrcholy jako třítisícový Titlis, ale i vzdálenější velikány Bernských Alp. Středně těžká ferata na Graustock proto určitě stojí za to.

Urnské Alpy (kanton Obwalden) – Švýcarsko

Nejvyšší bod
Graustock (2662 m) m n. m.
Lanovky

Do sedla Jochpass je možné se dostat kabinkovou lanovkou z Engelbergu k Trübsee a odtud sedačkovou lanovkou na Jochpass.

Celkový čas
4-5 hodin
Doba lezení

3 hodiny

Podrobný popis

Graustock se tyčí nad údolím Engelberg do výšky více než dva a půl tisíce metrů a nabízí velkolepé panorama centrálního Švýcarska.

Příjezdové místo

Engelberg v centálním Švýcarsku

Výchozí bod

Do sedla Jochpass je možné se dostat kabinkovou lanovkou z Engelbergu k Trübsee a odtud sedačkovou lanovkou na Jochpass.

Výstup

Ze sedla po bílo-modrém značení až k nástupu na feratu. Cesta se vine po hřebínku vzhůru, skalní úseky střídá travnatá pěšina. Po prvním zhruba 20metrovém skalním výšvihu následujte ocelové lano až k místu Rot Nollen (2309 m), odtud po značce přes další skalní pasáž (cca 60 m).

Po pěšině pokračujte až na Schafberg (2522 m), odkud cesta vede k dosud největšímu a také nejnáročnějšímu skalnímu úseku. Po železných kramlích vylezte po exponovaném skalním pilíři až do sedýlka. Po hřebeni pokračujte až k vrcholovému kříži (2661 m).

Převýšení: 460 m.

Mapa výstupu na Graustock, Engelberg, Švýcarsko.Mapa výstupu na Graustock, Engelberg, Švýcarsko.

Další informace najdete v anglickém průvodci po feratách v okolí Engelbergu.

Sestup

Vraťte se stejnou cestou po hřebeni a na značeném rozcestí se vydejte jižním směrem k Schaftal po modro-bílém značení. O něco níž narazíte na červeno-bílou značku, která vás zavede menší oklikou zpátky do sedla Jochpass (2207 m).

Modro-bílá trasa výstupu, červeno-bílá trasa je sestupová.Modro-bílá trasa výstupu, červeno-bílá trasa je sestupová.

Obtížnost (popis)

Ferata je většinou obtížnosti B/C, v jednom úseku však dosahuje obtížnosti C/D.

Na začátku léta může být ještě část cesty pokrytá sněhovými poli a můžou se vytvářet nestabilní převěje, proto dbejte zvýšené opatrnosti. Vyvarujte se výstupu za bouřky nebo mlhy.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: