Franz Scheikl Naturfreunde Klettersteig
Feraty

Franz Scheikl Naturfreunde Klettersteig

Pěkná a dobře zajištěná ferata Franz Scheikl Klettersteig (také Naturfreunde Klettersteig) stoupá severními svahy nejvyššího vrcholu Grazké vrchoviny (Grazer Bergland) – Hochlantsch (1720 m).

Fischbacher Alpe/Grazer Bergland – Rakousko

Nejvyšší bod
1720 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B/C, ferata C
Lanovky

ne

Celkový čas
3-4 hodiny
Doba lezení

90 min

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Asi 400 m dlouhá ferata důmyslně využívá systém žlabů a skalních hřebínků a dosahuje v jediném úseku maximální technické obtížnosti C, jinak jde o celkově lehčí via ferratu. Z vrcholu se otvírají krásné výhledy na oblast Gesäuse, ale také k malebnému středisku Teichalm v údolí.

Po úvodní pasáži A/B překonáte rokli a následuje jediný úsek obtížnosti C ve strmé skále. Poté už ferata stoupá po skalních blocích a přes žlaby s maximální obtížností B. Následuje krátký traverz lesním porostem přes dva skalní žlaby. Závěrečný skalní blok překonává cesta komínem a přes žlab. Poslední úsek skýtá volbu mezi vzdušnou pasáží po skalním hřebínku (C) nebo skalní roklí (A).

Stáhni a vytiskni si podrobné TOPO feraty Franz Scheikl Klettersteig z Bergsteigen.com

Od výstupu feraty vede pěšina ke značené turistické stezce, po které se během 15 minut dostanete k vrcholovému kříži Hochlantsch (1720 m). 

Ferata Franz Scheikl Naturfreunde Klettersteig stoupá severními svahy vrcholu Hochlantsch, rakouské Alpy
Ferata Franz Scheikl Naturfreunde Klettersteig stoupá severními svahy vrcholu Hochlantsch, rakouské Alpy. Foto @janasouralova

 

Příjezdové místo

Ferata se nachází nedaleko Breitenau – Sankt Jacob, kam odbočíte z dálnice mezi Bruck an der Mur a Grazem. Asi 500 metrů před cedulí Breitenau odbočit doprava přes železniční přejezd a po zpevněné úzké cestě vzhůru směrem k chatě Steirischer Jockl.

Výstup

Z parkoviště se vydáte nejprve po turistické cestě směrem k hostinci Steirischer Jock. Na rozcestí odbočíte podle ukazatele lesní pěšinou doleva, ferata je značena Franz Scheikl Klettersteiges (nebo také TVN-Klettersteig). Nástup na feratu je označen štítkem.

Sestup

Z vrcholu západním směrem k hostinci Steirischer Jock. Odtud kolem dřevěné poutní kapličky Schüsselbrunn a po cestě Steirischer Voralpenweg 740 zpátky k parkovišti.

Obtížnost (popis)

Dva úseky obtížnosti C, pár úseků za B, zbytek spíš v úrovni A/B.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: