Feratový výstup na Rigidalstock
Feraty

Feratový výstup na Rigidalstock

Rigidalstock (2593 m) je jedním z vrcholů tyčících se nad městem Engelberg (1000 m) ve švýcarských Alpách. Výstup na vrchol je poctivá celodenní túra s úžasnými výhledy na vrcholky Alp, bez feratového vybavení se však neobejdete.

Urnské Alpy – Švýcarsko

Nejvyšší bod
2593 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C, ferata C/D
Celkový čas
4-5 hodin
Doba lezení

90 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Rigidalstock (2593 m) je jedním z vrcholů tyčících se nad městem Engelberg (1000 m) v Urnských Alpách. Třítisícové městečko, které vyrostlo v okolí benediktinského kláštera z 12. století, leží na konci údolí říčky Aa na úpatí hory Titlis (3239 m). Právě ta je cílem většiny místních návštěvníků, a to především díky nejvýše položenému visutému mostu v Evropě (ve výšce 3020 m) Titlis Cliff Walk nad pětisetmetrovou propastí. Naproti tomu jižně orientované svahy Rigidalstocku pozornosti většiny turistů unikají, přitom právě odsud je možné pokochat se výhledy na ledovcem pokrytý vrcholek Titlisu v poklidné atmosféře.

Podrobnější informace o aktivitách v okolí Engelbergu najdeš v článku: Engelberg: outdoorový ráj v srdci Švýcarska.  Davy turistů láká především visutý most a ledovcová jeskyně, na horských stezkách už ale skoro nikoho nepotkáme. Za horskými radovánkami se sem vyplatí jet i v zimě, v nabídce zimních aktivit v Engelbergu najdeme i skvělý freeride.

O zážitky ani tady není nouze. V mezistanici lanovky Ristis (1570 m) si užijí hlavně děti – kromě prolézaček tady na ně čeká třeba bobová dráha nebo lov pokladů. U chaty Brunnihütte (1850 m) láká bosá stezka kolem malého jezírka k masáži nohou na přírodním Kneippově chodníku. Dobrodružnější povahy tu můžou podniknout své první ferratové krůčky na krátké cvičné zajištěné cestě Brunnistöckli (B) se dvěma lanovými mosty (cca půl hodiny lezení).

Pro výstup na samotný Rigidalstock už bude zapotřebí více ferratových zkušeností. Na vrchol vedou dvě středně obtížné ferraty (5 – 6 hodin z Brunni) s leteckými výhledy do údolí. Doporučuje se západní varianta Rigidalstockwand (C/D) pro výstup a lehčí východní cesta Rigidalstockgrat (C) pro sestup.

Příjezdové místo

Engelberg

Výchozí bod

Horní stanice lanovky Brunni

Sestup

Východní stěnou po feratě Rigidalstockgrat

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: