Ferratou na vrchol Grosse Ochsenwand
Feraty

Ferratou na vrchol Grosse Ochsenwand

Stubajské Alpy – Rakousko

Nejvyšší bod
2700 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C/D
Lanovky

ano

Celkový čas
7-8 hodin
Doba lezení

3hod

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výstup po zajištěné cestě Schlicker Klettersteig patří k tomu nejnáročnějšímu co nám může hřeben Kalkkögel nabídnout. Jedná se o těžkou, fyzicky vyčerpávající celodenní „makačku“ stoupající jihovýchodním pilířem stěny Grosse Ochsenwand. Výchozím místem je horský hotel Schlicker Alm (1 616 m). Pěší výstup z Fulpmes zabere dobré 2 hod. Výhodnější je využít sedačkové lanovky z Fulpmes k restauraci Froneben a další sedačkou vyjet na vršek Kreuz Joch. Odtud dojdeme po širokých cestách sjezdovek (cesta č. 114) až k nástupu na jištěnou cestu. Od Schiecker Alm vede zn. cesta č. 114 k rozcestí, kde odbočuje vpravo přímo proti stěně Ochsenwand stezka vedoucí k nástupu na jištěnou cestu (1 850 m).

Největší těžkosti nás čekají hned v úvodu výstupu do kolmých stěn. Takřka bez vydechnutí šplháme po spádnici stěny výrazným pilířem (850 výškových metrů lezení!). Na vrcholu Grosse Ochsenwand, odkud je mimochodem báječný rozhled, však dobrodružství nekončí. Čeká nás členitý, dobře zajištěný hřeben, který se doslova ježí množstvím skalních jehel, věží a bizarních skal. Tento úsek je krajinově nejzajímavější části trasy. Východním úbočím Kleine Ochsenwand (2 553 m) sejdeme do sedla Alpenklub Scharte a po zajištěné cestě Gsallerweg sejdeme zpět na Schlicker Alm. 

Příjezdové místo

Celý hřeben je přístupný od východu z velké doliny Stubaital. Zde plní funkci výchozího místa větší obec Fulpmes, odkud je možno sedačkovou lanovkou vyjet přímo do masívu Kalkkögel.

Doliny Stubaital na východě masívu dosáhneme odbočením z dálnice A 13 (Innsbruck – Brenner) výjezdem „Stubaital“ (6 km do Fulpmes).

Výchozí bod

Výchozím místem je horský hotel Schlicker Alm (1 616 m). Pěší výstup z Fulpmes zabere dobré 2 hod. Výhodnější je využít sedačkové lanovky z Fulpmes k restauraci Froneben a další sedačkou vyjet na vršek Kreuz Joch.

Výstup

Největší těžkosti nás čekají hned v úvodu výstupu do kolmých stěn. Takřka bez vydechnutí šplháme po spádnici stěny výrazným pilířem (850 výškových metrů lezení!).

Sestup

Východním úbočím Kleine Ochsenwand (2 553 m) sejdeme do sedla Alpenklub Scharte a po zajištěné cestě Gsallerweg sejdeme zpět na Schlicker Alm.

Obtížnost (popis)

Ferrata obtížnosti C/D tedy těžká.

Topografický nákres dostupný na portálu bergsteigen.com: www.bergsteigen.com/fileadmin/userdaten/import/topos/schlicker_ochsenwand_klettersteig_topo_0.jpg

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: