Ferrata Sunnighornsteig
Feraty

Ferrata Sunnighornsteig

Bernské Alpy – Švýcarsko

Nejvyšší bod
Sunnighorn 1397 m n. m. m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B
Lanovky

ne

Celkový čas
4-5 hodin
Doba lezení

2,5 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jak už název feraty napovídá, šplhat budete na vrchol Sunnighorn do výšky 1397m. Tedy v případě, že vás láká podívat se z jeho špičky na průzračné jezero Thun a věčně bílé vršky hor masivu Jungfrau na jeho pozadí. Technicky nenáročný výstup s převýšením 800m najdete poblíž obce Wimmis.

Za pěkné viditelnosti budete jisto jistě trávit dlouhé minuty sbíráním dat na váš fotoaparát či kameru. Panoramata, která vás obklopují nelze nazvat jinak nežli „švýcarský kýč“. Vše tak perfektně ladí; modré jezero, zelené pastviny a hřebeny hor postupně se zdvíhající až do 4000m.

Příjezdové místo

Parkovat můžete ideálně naproti restaurace „Hirschen“ v Brodhüsi u tenisových kurtů.

Výchozí bod

První šipku ukazující směr „Alpinwanderweg“ najdete pár metrů nalevo od restaurace Hirschen. K jejímu začátku vás zavede modrá značka, která v krátkých serpentinách stoupá přímo vzhůru. Na konci lesa už zříte impozantní skalní stěnu připravenou klást odpor dalším odvážlivcům.

Sestup

Návrat vám potrvá další dvě hodiny tou nejkratší možnou sestupovou trasou. Variací jak si celý výlet ještě prodloužit se nabízí několik. V každém případě doporučuji mít mapu nebo vhodnou aplikaci v chytrém telefonu, která vám pomůže s orientací.

Obtížnost (popis)

Přestože se nejedná o složitou cestu obtížnosti (B), zajisté otestuje vaši fyzičku. Většina lezců se zapotí už při delším výšlapu k prvnímu jistícímu bodu. Jakmile zacvaknou karabiny do jistícího lana a vy postupujete plynule vzhůru, výškové metry rychle mizí pod vámi. Na trase nenajdete žádná úskalí.

Mnohdy se stačí jen lehce přidržovat skály a většinu práce vykonají vaše nohy. V přibližně polovině cesty vzhůru narazíte na vyhlídkovou terasu s názvem „Orlí hnízdo“. Zde snad ani nemůžete neudělat pauzu. Dál pokračujete v podobném duchu. Některé pasáže prověří vaši odolnost proti závratím. Najdou se i kratší lezecké úseky, kde vaše ruce nebudou zahálet. Na samotném vrcholu s osazeným křížem se ocitnete po cirka 2,5 hodinách.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: