Ferraty Skalka: Výzva, Komín a nejdelší lanový most na Slovensku
Feraty

Ferraty Skalka: Výzva, Komín a nejdelší lanový most na Slovensku

Ferratový areál na Skalce poblíž města Kremnice čítá via ferraty několika obtížností, ale také nejdelší visutý most na Slovensku.

Kremnické vrchy – Slovensko

Nejvyšší bod
1170 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata A/B, ferata B, ferata C, ferata D, ferata E
Celkový čas
do 2 hodin
Doba lezení

15-30 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Na hřebeni vrcholku Skalka (1231 m) v Kremnických vrších najdeme ferratovou oblast s několika zajištěnými cestami různé obtížnosti:

  • Lanový most – A
  • Zostupovka – A/B
  • Jánošíkova diera – A/B – vhodná pro děti
  • Trubačova veža – B
  • Komín – C
  • Lanová sieť – D
  • Výzva – E – jedna z nejtěžších na Slovensku

Sestup k patě skály

Přístup k ferratám začíná miniferratou Zostupovka (A/B). Ta po železných stupech a částečně bahnitým svahem sestupuje k patě skalní stěny. Součástí ferraty je i krátký Tibetský lanový most. 

Ferraty Komín (C) a Trubačova veža (B)

Po sestupu ferratou Zostupovka nastupují obě cesty společně – vpravo od cesty Výzva. Úvodní společná pasáž končí žebříkem (obtížnost C), dál se cesty větví.

  • Lehčí varianta (B) stoupá vlevo po exponovaném pilíři k vrcholovému kříži na Trubačově věži, odkud pokračuje přes kratší jednolanový most nad 20 m propastí na hřeben.
  • Obtížnější cesta Komín (C) vede vpravo dál skalním komínem. V samém závěru se ještě dělí – jedna varianta pokračuje komínem, druhou variantou je 8 m dlouhý úsek s názvem Kominárska (C), který prolézá temnou skalní štěrbinou.
Ferraty Výzva (E), Komín (C) a Trubačeva veža (B) začínají ve skalním komíně pod hřebenem Skalky.
Ferraty Výzva (E), Komín (C) a Trubačeva veža (B) začínají ve skalním komíně pod hřebenem Skalky. Foto Jana Souralová,  IG @janasouralova

Ferrata Výzva (E)

Start ferraty Výzva trochu klame, vede podél stěny po kořenech, je to necelých 10 metrů sebevědomí. Pak začíná skutečná výzva. Ferrata obsahuje absolutní minimum železných stupaček, vše musíte řešit kombinací železné jistící lano a skála. Stoupá kolmo vzhůru, nejnáročnější je asi 4m převislý úsek! Silově jde o velmi náročnou ferratu, pokud neumíte dostatečně dobře číst skálu a hledat dobře chyty a stupy na nohy ve skále. Na délce 70 metrů činí převýšení celých 60 metrů. Na odpočinek tam téměř místo není, maximálně v ohybech lana, kdy se mění směr z vodorovnějšího na kolmější. Pokud lezete bez odsedky, budete oddychovat v hodně kuriózních polohách a tedy velmi krátce, jinak vám dojdou síly. I samotné přecvakávání karabin ferratového setu je náročné, protože úchyty ocelového lana jsou zrovna v místech, kde potřebujete vyšší hybnost pro zdolání náročného úseku.

Ferrata končí u lanového mostu, který je vzdušnou atrakcí na procházku. Takže po zdolání ferraty máte i patřičné publikum. Naopak je to asi jediná ferrata v areálu, kde se nemusíte bát front. Nicméně, pokud vidíte někoho na ferratě lézt, dejte mu fakt velký odstup: nevíte, jestli se zasekne, a pokud lezete bez odsedky, tak tam nemáte šanci čekat déle.

Jedná se o jednu z nejtěžších ferrat na Slovensku. My ji trochu podcenili a dala nám fakt zabrat. Poté jsme se dozvěděli, že z ní každoročně několik lidí sundávají pro nedostatek sil. Pokud si silově nevěříte, odsedku s sebou. Každopádně kdo ji zdolá, nebude zklamán.

Autor popisu ferraty Výzva: Petr Nechanický

Nejdelší visutý most na Slovensku

Lanový most v areálu Skalka si s délkou 78 metrů drží prvenství jako nejdelší visutý most na Slovensku. Vede mezi dvěma skalními věžemi nad propastí hlubokou až 45 m. Je možné ho přejít po dolezení cest Lanová sieť a Výzva, ale také samostatně.

Lanový most v areálu Skalka si s délkou 78 metrů drží prvenství jako nejdelší visutý most na Slovensku.
Lanový most v areálu Skalka si s délkou 78 metrů drží prvenství jako nejdelší visutý most na Slovensku.

Lanová sieť (D)

Novinkou je pavoučí síť, která stoupá kolmo vzhůru v délce 37 metrů vedle ferraty Výzva.

Ferraty s dětmi: Jánošíkova diera (A/B)

Na západní (opačné) straně hřebene vede dvojce cest vhodných i pro nácvik lezení po ferratách i lezení s dětmi. 30 m dlouhá ferrata vede ve strmé skále s velkým množstvím zajišťovacích pomůcek. Ačkoli není vysoko nad zemí, v závěru čeká trošku náročnější překročení pukliny jeskyně Jánošíkova diera. Do jeskyně je přístup po 9 m dlouhém zajištěném úseku. Nezapomeňte si vzít čelovku!

Více o ferratách na Skalce na: www.viaferrataskalka.sk

Další ferraty na Slovensku

Výchozí bod

Přístup k ferratám vede od parkoviště u skiareálu Skalka směrem na vrchol Skalka s vysílačem a dále po červené turistické značce po hřebeni (přístup cca 800 m, 20 min).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: