HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Ferrata Skalka Výzva E
Feraty

Ferrata Skalka Výzva E

Via ferrata Výzva se díky obtížnosti E řadí k nejtěžším feratám na Slovensku. Najdeme ji poblíž areálu Skalka arena u Kremnice, kde je možné si vyzkoušet i další zajištěné cesty.

Velká Fatra – Slovensko

Nejvyšší bod
1170 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata E
Celkový čas
do 2 hodin
Doba lezení

15-30 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Po poznání ferrat Kysel a Dvě věže a čtení o tom, jak Slováci na ferratách plýtvají železem, jsme přijeli do rekreačního areálu Skalka, kde je na výběr velké množství ferrat. Začali jsme rovnou tou nejtěžší, která se jmenuje Výzva a je obtížnosti E.

Sestup k patě skály

Přístup k ferratě začíná miniferratou „zostupovka“ kategorie A/B, kdy z lesní cesty sestupujete podél skály a kombinujete železné stupačky a bahnitý svah k patě skalní stěny. Součástí ferraty je i malinký lanový most. Tuto „zostupovku“ musíte absolvovat pokaždé, když chcete začít nějakou ferratu na Skalce (od B po E) mimo velkého lanového mostu, který je oddělenou atrakcí. Upřímně řečeno, kdyby ji nahradili dřevěným schodištěm, udělali by mnohem lépe. Klouzání po bahně kolem skály nepovažuji za ferratový zážitek, ale to jen na okraj…

Ferrata Výzva (E)

Nyní k samotné Ferratě Výzva. Start vás trochu klame, vede podél stěny po kořenech, je to necelých 10 metrů sebevědomí. Pak začíná skutečná výzva. Ferrata obsahuje absolutní minimum železných stupaček, vše musíte řešit kombinací železné jistící lano a skála. Stoupá kolmo vzhůru a většina je až v 4m PŘEVISU! Silově jde o velmi náročnou ferratu, pokud neumíte dostatečně dobře číst skálu a hledat dobře úchyty a místo na nohy ve skále. Sic je její délka 70 metrů, převýšení činí celých 60 metrů. Na odpočinek tam téměř místo není, max v ohybech lana, kdy se mění směr z vodorovnějšího na kolmější. Pokud lezete bez odsedky, budete oddychovat v hodně kuriózních polohách a tedy velmi krátce, jinak vám dojdou síly. I samotné přecvakávání karabin feratového setu je náročné, protože úchyty ocelového lana jsou zrovna v místech, kde potřebujete vyšší hybnost pro zdolání náročného úseku.

Ferrata končí u výstupu z lanového mostu, který je tam takovou atrakcí na procházku. Takže po zdolání ferraty máte i patřičné publikum. Naopak je to asi jediná ferrata v areálu, kde se nemusíte bát front. Nicméně, pokud vidíte někoho na ferratě lézt, dejte mu fakt velký odstup, nevíte jestli se zasekne a pokud lezete bez odsedky, tak tam nemáte šanci čekat déle.

Jedná se o NEJTĚŽŠÍ FERRATU na Slovensku a titul ji patří právem. My ji trochu podcenili a dala nám fakt zabrat. Poté jsme se dozvěděli, že z ní každoročně několik lidí sundavají pro nedostatek sil. Pokud si silově nevěříte, odsedku s sebou. Každopádně kdo ji zdolá, nebude zklamán.

Příjezdové místo

Rekreační areál Skalka

Výchozí bod

Nástup na Ferraty Skalka po slezení ferraty Zostupovka

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: