Ferrata Sentiero Contrabbandieri
Feraty

Ferrata Sentiero Contrabbandieri

Pašerácká stezka neboli Sentiero Contrabbandieri vede úzkou stezkou ve skalní stěně. Traverzuje nad západním břehem jezera Lago di Garda v podhůří italských Alp.

Lago di Garda – Itálie

Nejvyšší bod
450 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C/D
Lanovky

ne

Celkový čas
2-3 hodiny
Doba lezení

105 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pašerácká stezka neboli Sentiero Contrabbandieri – jen pro ty, co opravdu nikdy netrpí závratí. Ačkoli je obousměrná, doporučila bych jít ji po směru hodinových ručiček. Po asi třicetiminutovém sestupu po pěšině a částečně po cyklostezce začíná „zajištěná cesta“. Popravdě moc zajištěných úseků zde není a člověku se místy tají dech.

Stezka vede po úzkém chodníčku vytesaném v kolmé skalní stěně bezmála 300 m nad hladinou jezera. Když nastoupíme z východní části, úzký nezajištěný chodník vede zpočátku za sítí proti padajícím kamenům. Síť by určitě nefungovala proti padajícím ferratistům, ale pocitově byla rozhodně příjemná. Úsek náročnosti A – lze to zvládnout. Následuje krátký úsek s lanem. Člověk z něj má opravdu velkou radost, nevadí, že je to překrok obtížnosti C/D, pro psychiku je to úleva. Následuje další nejištěný úsek, již bez sítě, ale člověk si postupně zvykne.

Turistické mapy a průvodce po ferratách u Lago di Garda vybírej na www.KnihyNaHory.cz

Vytiskni si TOPO ferraty Contrabbandieri z webu Bergsteigen.com

Via Ferrata Sentiero dei Contrabbandieri (v překladu „Stezka pro pašeráky“), Lago di Garda, Itálie
Via Ferrata Sentiero dei Contrabbandieri (v překladu „Stezka pro pašeráky“), Lago di Garda, Itálie

Hodně úzká místa vyžadují pomalý postup a velké soustředění. Opětovná radost z úseku C/D, tentokrát v podobě strmého zavěšeného žebříku. Nádech, výdech, pěšinka pokračuje. Místy širší, někdy užší, ještěrky jsou tu také spokojené. Jezero Garda máme jako na dlani.

Poslední úsek C/D a pak se již stezka rozšiřuje. Je třeba ale zůstat ostražitý, po téměř dvou hodinách na Sentiero Contrabbandieri je únava již znát a zakopnutí by bylo fatální. Závěr vede malou strmou cik cak pěšinkou ve svahu a po malé silničce z Pregasiny až k autu. Připadá vám to až příliš nebezpečné? Vezměte si lano, smyce a expresky. Na nejužších místech jsou borháky na dojištění, a pokud máte vybavení i parťáka, je to hned o poznání snazší.

Kdy vyrazit? Když vám už mnohé „normální“ ferraty připadají fádní a hledáte něco zajímavějšího. A kdy rozhodně nevyrazit? Za mokra, sněhu, bouřce nebo v letním odpoledni. Do téměř celé ferraty se opírá slunce, stojí za to mít s sebou dostatek vody.

Příjezdové místo

Z městečka Riva del Garda projedeme tunelem k jezeru Ledro a odbočíme do malého tunelu směrem na Pregasinu. Hned za ním je několik parkovacích stání. Určitě se vyplatí sem přijet brzy a rozhodně ne o víkendu, jinak bývá plno. (V létě je zde o víkendech zákaz vjezdu).

Výchozí bod

Od parkoviště půjdete kolem sochy s vyhlídkou, pak na vás čeká sestup ve znamení serpentin až k nástupu na ferratu.

Sestup

Od konce ferraty půjdete po pěšině vzhůru než dojdete na silnici, poté se dáte se vpravo a dojdete zpět na parkoviště.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: