HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Feraty

Ferrata La Resgia

údolí Engadin – Švýcarsko

Nejvyšší bod
2300 m n. m. m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C
Lanovky

ano, Alp Languard – Pontresina

Celkový čas
2-3 hodiny
Doba lezení

2 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Po všech stránkách se jedná o velmi pěkný zajištěný výstup podél mohutného vodopádu, který padá do údolí jen nedaleko od slavného zimního střediska St. Moritz. Tato oblast v sobě nese prvek něčeho vznešeného, nadstandardního a v určitém pohledu i snobského.

Přesto všechno se tu najde mnoho možností, jak si zde užít spoustu zábavy i bez tučného konta v bance. Například zdolání feraty La Resgia vás bude stát jen pár drobných za parkování a hromadu spálených kalorií. To určitě není mnoho za dvě hodiny strávené lezením v tak krásném místě, jakým údolí Engadin bezesporu je.

Po rozcvičce přijdou žebříky

Pozvolnější začátek berte jako rozcvičku před kolmější pasáží a žebříčkem. Následuje ošidný lanový most, na jehož konci se začne „lámat chleba“. Lehce převislý úsek s několika obtížnějšími kroky patří k tomu nejtěžšímu na trati. Vydechnout vás nechá pohodový travers, po němž přijde na řadu pavoučí síť.

Bude záležet jen na vás, kterou stranou pošplháte vzhůru. Dále se budou střídat lezečtější a příkřejší pasáže s těmi odpočinkovými. Jak se budete blížit vrcholu, tak častěji budete otáčet hlavu za úžasnými výhledy. Za poslední skalní hranou, přes kterou se přehoupnete, na vás vykoukne naprosto ideální plácek říkající si o malý piknik. S trochou štěstí vás tam třeba navštíví kozorožec.

Příjezdové místo

Zajištěná cesta začíná jen kousek od hlavní silnice č.29 za obcí Pontresina směrem na Bernina pass. Svůj vůz ponecháte na placeném parkovišti hned vedle silnice.

Výchozí bod

Stoupání od parkoviště k feratě zahájíte nalevo od říčky přitékající od nepřehlédnutelného vodopádu. Ten vám bude dělat společnost při cestě na vrchol.

Sestup

Zjistíte-li nahoře, že nemá cenu spěchat dolů, vydejte se pěšky alespoň k vrchní stanici lanovky „Alp Languard“ s příjemnou restaurací. Sestup zpět trvá okolo jedné hodiny.

Obtížnost (popis)

Celková obtížnost má hodnotu (C). Toto hodnocení v sobě vždy ukrývá jednotlivé parametry, ze kterých se náročnost definuje. Převýšení, které musíte překonat má 360m včetně výšlapu na začátku. Po technické a silové stránce se jedná o průměrně náročnou cestu, ale připravte se, že pevná zem bude hluboko pod vámi. Pokud vás baví lezení jako takové, tak téměř nemusíte nainstalované kramle využívat, protože skála vám nabídne dostatek přírodních chytů.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: