Feraty

Ferrata Klettersteig Chäligang

Bernské Alpy – Švýcarsko

Nejvyšší bod
2046 m n. m. m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B
Lanovky

ano

Celkový čas
3-4 hodiny
Doba lezení

2 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

S koncem zimní sezony kdy spolu se sněhem zmizí z městečka Adelboden i poslední lyžař, přichází správný čas podívat se, co nám toto věhlasné středisko nabízí pro zbytek roku. Rušnou atmosféru, kterou s sebou zimní sporty přináší, vystřídá klid a pohoda.

Sjezdovky se promění v rozkvetlé alpské louky a pro všechny milovníky horské turistiky se tu nabízí přes neuvěřitelných 300km značených stezek. Na své si zde přijdou jezdci na horských kolech, golfisté, rodiny s dětmi a snad všichni, kdo touží aktivně trávit čas v srdci Bernských alp. Slovo „nuda“ nenapadne rozhodně nikoho z těch, kteří pro sebe objeví feratu vedoucí v těsné blízkosti mohutného vodopádu „Engstligen“.

Příjezdové místo

Adelboden

Výchozí bod

Trasa začíná u spodní stanice lanovky s názvem „Unter dem Birg“ s přilehlým parkovištěm. Pokud nevlastníte potřebné feratové vybavení, zde vám ho rádi zapůjčí. Toto místo leží v nadmořské výšce 1405m a váš cíl o 560m výše. Pěšina vedoucí na začátek feraty je značena modrou značkou.

Výstup

Nejdříe cesta zvolna stoupá lesním porostem. O kus dále váš krevní oběh nabudí příkřejší suťovisko na jehož konci už přichází v činnost váš feratový set. Cesta šplhá po pravé straně hučícího vodopádu a vy si užíváte lezení členitou skalní stěnou. Její sklon a profil umožnil postavit tuto trasu bez přidaných kramlí a pinů. Váš pohyb v krásném přírodním terénu tak omezuje pouze jistící lano. Skála se v některých místech trochu drolí, proto pozor na ty dole.

Přibližně v polovině se dostanete krátkou odbočkou k samotné hraně vodopádu a můžete sledovat, kterak molekuly vody mizí a tříští se hluboko pod vámi. Úžasnější místo pro pauzu už nepotkáte, ale skvostné výhledy na protější svahy vás neopustí.

Třešnička na dortu

Konečná pasáž vás provede přes louku kolem několika horských chalup, až dorazíte na dohled vrchní stanice. Úspěšný výstup, zde můžete oslavit v restauraci s krásným panoramatickým výhledem.

Sestup

Pokud vaše kolena neprotestují a nežádají si sjet dolů lanovkou, doporučuji sestoupit zpět do údolí stezkou vedoucí na druhé straně lanovky nežli ferata.

Obtížnost (popis)

Nízká obtížnost (B) otevírá dveře všem zájemcům o tento výstup.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: