Ferrata Kandersteg-Allmenalp Klettersteig
Feraty

Ferrata Kandersteg-Allmenalp Klettersteig

Bernské Alpy – Švýcarsko

Nejvyšší bod
Allmenalp 1732 m n. m. m n. m.
Lanovky

ano, Kandersteg – Allmenalp

Celkový čas
3-4 hodiny
Doba lezení

3 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

V Bernských Alpách si najde každý své – od kavárenského povaleče až po náročného extrémistu. Nechcete-li napodobovat místního borce Ueli Stecka a šplhat severní stěnou Eigeru, a přesto toužíte po dobrodružství ve vertikále, je tento region v samotném srdci Švýcarska to pravé.

Švýcarsko sice není zemí, kde by zajištěné cesty měly dlouhou tradici, o to hezčí lezení však nabízejí. Všechny jsou krásné, o nudě tu nemůže být řeč! Kterou však přímo v Bernských Alpách vybrat? Rotstock Klettersteig na úbočí Eigeru s výhledem na Mönch a Jungfrau? Perfektní vzdušný zážitek z osmisetmetrového volného prostoru pod nohama na Mürren Klettersteig? Nebo jednoduché lezení s krásnými výhledy podél vodopádu v Adelbodenu? Jungfrau region je právem turistickým magnetem v létě i v zimě a pro nás podstatná informace je, že místní turistická centra pamatují i na vyznavače zajištěných cest.

Točitý žebřík a visuté lávky

Hravá a zároveň hodnotná ferata obtížnosti C/D, vedoucí těsně podél vodopádů potoku Allmibach, nese jméno Kandersteg-Allmenalp Klettersteig. Na lezce-turisty tu čeká 350 metrů lezení vyšperkovaného nejrůznějšími lahůdkami. Převislý žebřík v úvodní části odradí ty, kteří by si následující pasáže beztak nedokázali užít, ostatním jsou pak servírovány samé dobroty a každá část cesty má něco do sebe – ať už jde o chůzi po skobách nebo lezení čistě po skále.

Ferata je vedená ve francouzském stylu, tedy s průběžným ocelovým lanem, které je prověšené, a nutí tedy lezce k maximálnímu kontaktu se skálou. V polovině cesty vás čeká lanový mostek a odpočinek na lavičkách pod převisem. Pak už se můžete těšit na vychytávky v podobě točitého žebříku a visutých lávek nad údolím potoku s vodopády. Cítíte-li se příliš unaveni, vodopád vám občas dopřeje příjemnou sprchu. Poslední třetina cesty nabídne zlatý hřeb – lanovku. Kdo se necítí, může ji obejít po lanovém mostě, ale byla by to škoda. Při správném zacházení s kladkou je jízda nad údolíčkem potoka parádním zážitkem. Je však potřeba pořádně nastudovat manuál a zbytečně nemachrovat – brzdění o skálu nemusí být zrovna příjemným zážitkem.

Pak už nezbývá než si pěšinkou dojít pro zasloužené pivo do hospůdky na vršku Allmenalp (1725 m) a pokochat se krásnými výhledy na údolí Kanderstegu a jezero Oeschinensee.

Příjezdové místo

Kandersteg, respektive spodní stanice lanovky, která je kousek za městečkem směrem na jih

Výchozí bod

Do výchozího bodu se dostanete za krátký čas od parkoviště, které leží přímo u spodní stanice lanovky. Říčku obejdete zprava a budete stoupat do kopce, po chvíli narazíte na začátek feraty.

Sestup

Dolů můžete sjet lanovkou či sejít po svých příjemnou procházkou. Jednou za rok (zhruba v půlce srpna) se tato ferata leze i v noci, kdy je osvětlená pouze loučemi a čelovkami a – to je teprve zážitek!

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: