Ferrata du Belvedere
Feraty

Ferrata du Belvedere

Walliské Alpy – Švýcarsko

Nejvyšší bod
1230 m n. m. m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C
Lanovky

ne

Celkový čas
do 2 hodin
Doba lezení

1,5 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Na tuto lehce zastrčenou feratu mimo hlavní proud turistů narazíte, pokud se vydáte z města Sion ležícího na řece Rhona směrem na obec Nax. Silnice ze Sionu se škrábe směrem vzhůru a ostře řezané zatáčky vyžadují obezřetnost.

Ferata není příliš dlouhá, proto není kam spěchat a můžete si vychutnávat každý krok. Lenošivým tempem došplháte na vrch za hodinu a půl. Jedná se o poměrně vzdušné lezení okořeněné dvěma krátkými lanovými mosty, dvěma lehčími převisy a v neposlední řadě nádherným výhledem po celou dobu výstupu. Z vrcholu je to do města, co by kamenem dohodil a jestliže vám po cestě vyschlo v krku, tak v Nax lze najít restauraci s venkovním posezením.

Příjezdové místo

Krátce před tím, než byste dorazili do Nax, tak nezapomeňte v jedné pravotočivé serpentině odbočit vlevo na nezpevněnou cestu. O pár desítek metrů dál se objeví plac, kde zaparkujete své vozidlo. Zde již mezi okolním porostem vykukuje skalní stěna připravena procvičit vaše lezecké dovednosti. Od jejího vrcholu vás v tomto místě dělí něco málo přes 200 výškových metrů.

Výchozí bod

Od parkoviště, lesní pěšinou se po několika minutách chůze ocitnete u výchozího bodu feraty.

Sestup

Dolů zpátky k vozu klesá trochu krkolomná cesta lesem. Není tedy od věci si s sebou do baťohu přibalit trekkingové hole, jež při sestupu zajisté oceníte. Nadmořská výška kolem 1200 m nad hladinou moře nechává feratu přístupnou po většinu kalendářního roku. Při pěkném počasí za dobré viditelnosti bude tento výlet úžasným zážitkem snad pro každého a při troše štěstí si ho budete užívat na stěně téměř sami.

Obtížnost (popis)

Čeká na vás středně náročná cesta s obtížností C, která je po všech směrech výborně zajištěna. Zdolat tento skalní masiv si může směle troufnout i začátečník. Bez obav s sebou můžete vzít odrostlejší ratolesti. Velké množství kramlí, stupaček a chytů lehce omezuje kontakt se samotnou skálou, ale při troše snahy se vám v mnoha případech podaří najít cestu vlastní a železu se tak vyhnout.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: