Ferrata d´Arsine na jihu Francie
Feraty

Ferrata d´Arsine na jihu Francie

Écrins – Francie

Nejvyšší bod
1850 m n. m. m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C
Lanovky

ne

Celkový čas
2-3 hodiny
Doba lezení

1 - 1,5 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Francie se v posledních letech stává velmocí na poli zajištěných cest, známějších podle italského názvosloví „via ferrata“. Francouzi zareagovali na stále vzrůstající těchto cest poměrně pozdě. První francouzská ferrata byla dána k užívání turistické veřejnosti až v r. 1988 a bylo tomu právě na území pohoří Écrins (Le Freissinières). Pak však nastal skutečný boom ve vytyčování stále nových a pokud možno co nejoriginálnějších cest. Filozofie francouzských ferrat je však poněkud odlišná od zbytku Evropy. Cílem je především pobavit, zpřístupnit jinak nepřístupné terény co nejširší veřejnosti a dodat jim ten opojný pocit z dobrodružství v říši vertikály. Pro klasické „ferratisty“ se mnohé cesty mohou zdát příliš přejištěné a ono někdy toho železa je opravdu dost. Dalším fenoménem francouzských cest je množství visutých můstků, tyrolských traversů, sjezdů svahů na laně pomocí kladky a podobných „opičáren“.

Na území masívu Écrins najdeme jen několik zajištěných cest, v samotném srdci hor pak dokonce pouhé 3 cesty. Možná je to s podivem, ale je to dáno statutem národního parku, který výstavbu cest přísně reguluje. Ostatní ferraty najdeme na vnějším okraji pohoří.

Ferata d´Arsine byl vytvořena v roce 2002 a zpřístupňuje asi 300 metrů vysoký skalní pilíř.

string

Příjezdové místo

Obec Villar-d’Arêne

Výchozí bod

Nástup na cestu Ferrata d´Arsine je v blízkosti mostu Pont des Brebis (nástup na chatu Aigle) nedaleko obce Villar d´Arene a zabere jen 20 minut.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: