Ferrata Češka koča
Feraty

Ferrata Češka koča

Ferata Češka koča je sportovně odjištěná cesta obtížnosti D vedoucí ke stejnojmenné chatě v Kamnicko-Savinjských Alpách ve Slovinsku.

Kamnicko-Savinjské Alpy – Slovinsko

Nejvyšší bod
1542 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata D
Celkový čas
3-4 hodiny
Doba lezení

90 min

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Sportovně odjištěná technicky náročná ferata (D) vede z obce Zgornje Jezersko na chatu Češka koča (1542 m). Technicky náročnější je zejména první polovina, zajištěná cesta je dobře odjištěná a vede převážně po přírodní stupech po skále.

Už název prozrazuje, že chatu Češka koča založili Češi. Jak to? Češko a Slovinsko kdysi bylo součástí téže říše. Jako obyvatelé tehdejší Habsburské monarchie Češi v rámci vzájemné podpory Slovanů působili právě v oblasti Jezerska, kde vybudovali řadu horských tras a kilometry turistického značení. V roce 1900 na Spodnjih Ravneh nad obcí Jezersko vybudovala česká větev slovinského alpského spolku PZS chatu, která nezapře český rukopis. Architektonicky je inspirovaná českou lidovou architekturou, např. má šindelovou střechu. Po rozpadu monarchie po první světové válce přešla chata do slovinské správy, která zachovala její podobu dodnes. Vděčí za to zejména rodině Karničarů z Jezerska, kteří se o Českou chatu starají už od 20. let 20. století.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: