Feratová túra hřebenem Padon v Dolomitech
Treky

Feratová túra hřebenem Padon v Dolomitech

Vydejte se za objevováním unikátních věží Dolomit, tak trochu z ptačí perspektivy.

Dolomity – Itálie

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
10 km
Nejvyšší bod
2727 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
ferata D

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Travnatý prostor mezi skupinou Sella a ledovcem Marmolady je zvláštní tím, že není tvořen vápencem, ale vulkanickými horninami, které tvoří fantastické skalní útvary. Díky své poloze se jedná o rozhledově jedinečnou hřebenovku.

Nejlepší přístup je od silničního sedla Pordoi /2239m, cesta č.48/ (také výchozí bod pro pěší výstup na Piz Boe, označovaný za nejsnazší třítisícovku Dolomit). Samotný hřebenový chodník má v podstatě dvě varianty. Jedna vede jižním úbočím, druhá důsledně kopíruje terén přes vrcholy Sas Ciapel /2557m/ a Le Forfese /2585m/. Z druhé cesty jsou nádherné rozhledy jak na skalnatý hrad skupiny Sella, tak na rozložitou stavbu ledovcem opanceřované Marmolady. Snadný úsek trasy končí u vrcholové stanice lanovky v sedle Vescova /2478m/, celkem 2 – 2,30 hod./.

Dále pokračuje po skalnatém ostří hřebene náležitě vzrušující a odvážně zajištěná cesta Via ferrata delle Trincee, která přechází labyrintem černých vulkanických věží. Hned zkraje je cesta vedená v kolmé skále. Čeká nás dokonce jeden visutý most a po hodině a půl stojíme na vrcholu Sas Mesdi /2727m/. Po dosažení této kóty se náročnost poněkud zmírňuje /po překonání stěny pomocí instalovaných kramlí vede úbočím stezka zpět do sedla Vescova – pozor, není zakreslena v mapách/.

Vytrvalci však mohou ještě pokračovat v přechodu po tzv. „Sentiero attrezato Cretes de Padon“, na jejímž konci nás čekají tunely /jeden velmi dlouhý, baterka nutná/. Míjíme štít Mesola /2642m, výstup možný/, pod nímž stojí bivak Bontadini /2550m/. Snadným terénem dosahujeme sedlo Passo Padon /2550m/. Možností sestupů je několik – do Araby, zpět na sedlo Vescova nebo nejlépe k sedlu Fedaia. Celá, na rozhledy velkolepá hřebenovka si vyžádá nejméně 7 hod. času.

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT a feratu, takže budete potřebovat feratový set, sedák a helmu. Dále se pak můžou hodit trekové

Přístup na začátek

Cesta z Prahy přes Mnichov, Innsbruck do Canazei je dlouhá zhruba 700 km a standardně se nechá zvládnout za 8 hodin.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

sedlo Pordoi - Sas Ciapel - Le Forfese - Sas Mesdi

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nejvyšší vrchol Dolomit – Marmoladu

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: