Ferata Via Amalia Zuani Bornettini (Cesta italských horských myslivců) severní stěnou
Feraty

Ferata Via Amalia Zuani Bornettini (Cesta italských horských myslivců) severní stěnou

Julské Alpy – Rakousko

Nejvyšší bod
Montaš (Jof di Montasio) 2754 m m n. m.
Horolezecké úseky
ferata D
Celkový čas
9-10 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nad vrcholem ferraty Via Amalia v Julskych Alpach, foto: Jiří MalíkNad vrcholem ferraty Via Amalia v Julskych Alpach, foto: Jiří Malík

Tento vzrušující výstup severní stranou ze Seisery k bivaku Suringar, původně horolezecká cesta II. až III. stupně obtížnosti, byl v roce 1957 zajištěn ocelovými lany, 70 kramlemi a kolíky. Přesto tato dlouhá túra zůstala náročným podnikem, který lze doporučit jen zkušeným a trénovaným horolezcům, kteří mají zažité lezení ve II. stupni obtížnosti a jen za dobrého počasí. Ferata Julia Kugyho (Willacher Weg) na Montaš je naprosto v dezolátním stavu. V žádném případě ji nedoporučujeme!

Příjezdové místo

Valbruna (Wolfsbach) 807 m

Výchozí bod

Saisera 1004 m

Výstup

Z výchozího místa k bivaku Stuparich 1587 m – ferata – bivak Suringar 2430 m – žlab Findenegg – Montaš 2754

Sestup

  • Stejnou cestou jako výstup nebo
  • přes Grande Cengia anebo zajištěnou cestou „Přes žebřík“ dolů k chatě Rifugio Brazza 1660 m, popř. k Pecolalmu (zde si domluvte odvoz nebo druhé vozidlo!)

Obtížnost (popis)

KS5-D; místy II, převýšení 600 m; až do pozdního léta strmá, tvrdá sněhová pole, ledové žlaby, exponované příkré travnaté svahy; chodník Findeneggweg bez zajištění, I-II, neexponovaný žlab

Dlouhá namáhavá a náročná lezecká túra, za špatného počasí v žádném případě nevycházejte! Výškový rozdíl více než 1700 m!

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: