Feraty

Ferata TVN-Klettersteig, Jägersteig

Fišbašské Alpy – Rakousko

Nejvyšší bod
Hochlantsch 1720 m m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B/C
Celkový čas
4-5 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Feratu TVN-Klettersteig vybudoval Spolek přátel přírody z Breitenau. Vede severními srázy Hochlantsche, kterým se říká Lantschmauern.

V roce 2000 se zcela změnil průběh tras yv dolní části a to kvůli zabezpečení proti padajícím kamenům. Cesta už teď nevede dlouhým žlabem ale podstatně obtížněji – nejprve krátce po levé a pak dlouho po pravé okrajové hraně bezprostředně vedle něj. Pouze na konci výstupu jsou zajištěny dvě varianty (žlab i hrana).

Příjezdové místo

Breitenau am Hochlantsch (místní část St. Jakob) 607 m

Výchozí bod

U lyžařského vleku Zirbisegger (směrovky ze St. Jakobu), cca 1000 m

Výstup

Z výchozího místa cestou č. 740 (červené značky) směrem k hotelu Steirischer Jokl až do výšky kolem 1100 m (ukazatel vlevo na TVN-Klettersteig) – značení kamennými mužíky (!) – chata Eiserne-Kling-Hütte (mimo provoz), cca 1370 m – nástup do feraty přibližně v 1400 m – TVN-Klettersteig – výstup z cesty na západním hřebenu, cca 1640 m – Hochlantsch 1720 m

Sestup

  • Nejkratší sestup neznačenou(!) zajištěnou cestou Jägersteig: přímo od vrcholového kříže severovýchodním směrem dolů žlabem s kosodřevinou – vyústění do stoupání zhruba 50 m před nástupem – další sestup po stejné trase jako výstup
  • Nejlehčí sestup západním hřebenem kolem hotelu Steirischer Jokl

Obtížnost (popis)

KS5-B: TVN-Klettersteig – jedno místo s převisem u nástupu, exponované, vedení trasy místy uměle „sportovní“ po skalách, hned vedle chodecký terén!

KS3-C, I: Jägersteig – jedno místo zajištěné fixním lanem, exponované (I, bez zajištění), přes strmý stupeň Wurzel

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: